web analytics

Yanıklarda İlk Yardım

Yanıklarda İlk Yardım. Şantiyelerde acil durumlar çok hızlı oluşur, herkesin ne yapılacağını ve ilk yardım kurallarını bilmesi gerekir. Bu acil durumlardan birisi de yanıklardır. Yanıklar genellikle ateşten ve ısıdan kaynaklansa da bazı kimyasal maddeler de yanıklara neden olabilir. Elektrik çarpmasıyla oluşan  yanıklar ve güneş  yanıkları da vardır. Yanıklarda ilk yardım için neler yapılmalıdır ?

Sıcak Yanıkları

Sıcaklık ilk olarak derinin en üst katını etkiler. Eğer bu bölge ısıya maruz kalmaya devam ederse, derinin ikinci katı da zarar görür. Yanığın ne kadar ciddi olduğu yanığa neden olan şeyin ne kadar sıcak olduğuna, ne kadar süre bu ısıya maruz kalındığına, vücudun neresinin yandığına, yanığın büyüklüğüne, yanan kişinin yaşına ve sağlık durumuna göre değişir.

  • Eğer yanan kişinin nefes alış veriş zorlaşmışsa;
  • Vücudunun birden çok bölgesi yanmışsa;
  • Başta, boyunda, ellerde, ayaklarda veya üreme organlarında yanık varsa;
  • Yanan kişi bir çocuk veya yaşlıysa; veya
  • Yanık kimyasal maddelerden, patlamadan veya elektrikten kaynaklanmışsa yanık ciddiye alınmalı ve hasta hemen doktora götürülmelidir.

Yanıklarda İlk Yardım

Sıcaktan ötürü bir yanık oluştuğunda şunları yapın:

  • Kurbanı yanığa neden olan şeyden uzaklaştırın;
  • Yanan bölgeye bol soğuk su dökün;
  • Yanan bölgeyi temiz ve kuru bir giysiyle örtün

Kimyasal Madde Yanıkları

Gözde veya deride olan kimyasal madde yanıklarında, yanan bölgeyi en az 15 dakika veya doktor gelene kadar akan soğuk suya tutun. Eğer sadece tek bir göz etkilendiyse, sadece bu göze su fışkırtın ve böylece kimyasal maddenin diğer gözü etkilememesini sağlayın. Kimyasal maddenin bulaştığı giysileri hemen çıkarın. Bu giysiler kazazedenin üstünde olduğu sürece cildi yakmaya devam eder.

Elektrik Yanıkları

Elektrik çarpmasından oluşan yanıkların ciddiyeti elektrikle temas süresine, akımın gücüne, akımın çeşidine, ve çarpılma anında akımın vücutta izlediği yola bağlıdır. Elektrik yanıklarında insan vücudunda iki yerde yanık oluşur. Birincisi elektriğin vücuda girdiği yerde, ikincisi çıktığı yerdedir. Yanıklar önemsiz görünse de alt doku çok zarar görmüş olabilir. Dahası elektrik yanıklarında, insanlarda farklı şikayetler olabilir. Nefes almada güçlük çekilebilir, kalp durabilir, kırıklar oluşabilir veya belkemiği zarar görebilir. Böyle bir yanık oluştuğunda hemen doktor çağırılmalıdır.

Doktor gelene kadar aşağıdakileri yapın:

Elektrik akımının kapatıldığına emin olun;

Nefes alıp almadığını, nabzını ve diğer yaraları kontrol edin;

Kesinlikle hareket ettirmeyin; ve kuru ve temiz bir giysiyle örtün, yanığı kesinlikle soğuk suya tutmayın

Yanıklarda İlk Yardım, yanık ve ilk yardım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir