web analytics

Windowsta Harddisk Nasıl Bölünür

Windows’da biçimlendirilmeden önce harddisk bölme nasıl yapılmalıdır
Sabit sürücüyü kurduktan sonra yapılacak ilk şey, bölümlemek. Verileri saklamak için kullanabilmeniz için sabit sürücüyü bölümlendirmeli ve biçimlendirmelisiniz.

Windows’daki bir sabit diski bölümlemek, bir parçasını kesmek ve bu parçayı işletim sistemine sunmak anlamına gelir. Çoğu zaman, sabit sürücünün “parçası” kullanılabilir alanın tamamıdır, ancak sabit diskte birden çok bölüm oluşturmak da mümkündür.

Bu düşündüğünüzden daha fazlası gibi geliyorsa endişelenmeyin – Windows’ta bir sabit diskin bölümlenmesi zor değildir ve genellikle sadece birkaç dakikanızı alır.

Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista veya Windows XP’de sabit sürücüyü bölümlemek için aşağıdaki kolay adımları izleyin:

Windows’ta Harddisk Bölme

Not: Son hedefiniz Windows’u sürücüye yüklemekse, sabit sürücüyü el ile bölümlemek (biçimlendirmenin yanı sıra) gerekli değildir. Bu süreçlerin her ikisi de kurulum prosedürünün bir parçası olarak dahil edilmiştir, yani sürücüyü kendiniz hazırlamanıza gerek yoktur. Daha fazla yardım için Windows’u Kurmayı Temizleme konusuna bakın.

Disk Yönetimi’ni açın, araçların bir kısmını diğer bölümler arasında bölümlendirmenize izin veren tüm Windows sürümlerinde bulunan araç.

Not: Windows 10 ve Windows 8 / 8.1’de, Power User Menu, Disk Yönetimi’ni başlatmanın en kolay yoludur. Disk Yönetimi’ni, Windows’un herhangi bir sürümünde komut satırı aracılığıyla da başlatabilirsiniz, ancak Bilgisayar Yönetimi yöntemi, çoğu insan için muhtemelen en iyisidir.

Hangi Windows sürümüne sahibim? emin değilseniz
Disk Yönetimi açıldığında, “Mantıksal Disk Yöneticisi’nin erişebilmesinden önce bir diski başlatmanız gerekir.” Mesajıyla bir Initialize Disk penceresi görmelisiniz.

İpucu: Bu pencere görünmezse endişelenmeyin. Göremeyeceğiniz meşru nedenler var – bir sorun varsa veya olmasın yakında öğreneceğiz. Bunu görmüyorsanız Adım 4’e geçin.

Not: Windows XP’de, bunun yerine bir Initialize and Disk Wizard Sihirbazı görürsünüz. Gerek duyduğunuzdan emin değilseniz, diski “dönüştürme” seçeneğini seçmediğinizden emin olarak bu sihirbazı izleyin. Bittiğinde Adım 4’e geçin.
Bu ekranda yeni sabit disk için bir bölüm stili seçmeniz istenir.

Taktığınız yeni sabit sürücü 2 TB veya daha büyükse GPT’yi seçin. 2 TB’den küçükse MBR’yi seçin. Seçiminizi yaptıktan sonra dokunun veya Tamam’a tıklayın.

İpucu: Sabit disk sürücünüzün ne kadar büyük olduğunu nasıl bulabileceğinizi öğrenmek için Windows’ta Boş Sabit Disk Alanı Nasıl Kontrol Edileceğine dair kılavuzumuza bakın, böylece doğru bölüm stilini seçin.
Disk Yönetimi penceresinin altındaki sürücü haritasından bölümlemek istediğiniz sabit sürücüyü bulun.

İpucu: Alttaki tüm sürücüleri görmek için Disk Yönetimi veya Bilgisayar Yönetimi penceresini en üst düzeye çıkarmanız gerekebilir. Bölümlenmemiş bir sürücü, pencerenin üstündeki sürücü listesinde görünmez.

Not: Sabit sürücü yeniyse, muhtemelen Disk 1 (veya 2, vb.) Etiketli özel bir satırda olacak ve Ayrılmamış olarak belirtilecektir. Bölümlemek istediğiniz alan mevcut bir sürücünün parçasıysa, o sürücüdeki mevcut bölümlerin yanında Ayrılmamış’ı görürsünüz.

Önemli: Bölmek istediğiniz sürücüyü görmüyorsanız, yanlış takmış olabilirsiniz. Bilgisayarınızı kapatın ve sabit sürücünün düzgün şekilde takıldığını kontrol edin.
Bölümlemek istediğiniz alanı bulduktan sonra, herhangi bir yere dokunup basılı tutun veya herhangi bir yere sağ tıklayın ve Yeni Basit Birim … ‘i seçin.

Windows XP’de, seçenek Yeni Bölüm olarak adlandırılır ….
Görünen Yeni Basit Ses Sihirbazı penceresindeki İleri> öğesine dokunun veya tıklayın.

Windows XP’de, birincil bölüm seçmeniz gereken bir Seçme Türü Seçme ekranı görüntülenir. Genişletilmiş bölüm seçeneği, yalnızca tek bir fiziksel sabit sürücüde beş veya daha fazla bölüm oluşturuyorsanız kullanışlıdır. Seçimi yaptıktan sonra İleri> ye tıklayın.
Oluşturduğunuz sürücünün boyutunu onaylamak için Birim Boyutunu Belirle adımında İleri> öğesine dokunun veya tıklayın.

Not: MB: alanındaki Basit birim boyutunda gördüğünüz varsayılan boyut, MB: alanındaki Maksimum disk alanında gösterilen miktara eşit olmalıdır. Bu, fiziksel sabit diskteki toplam kullanılabilir alana eşit olan bir bölüm oluşturduğunuz anlamına gelir.

İpucu: Birden çok bölüm oluşturmayı bekliyorsunuz, bu da sonunda Windows’da birden çok bağımsız sürücü olacak. Bunu yapmak için, bu disklerin kaç tane ve ne kadar büyük olmasını istediğinizi hesaplayın ve bu bölümleri oluşturmak için bu adımları tekrarlayın.
Gördüğünüz varsayılan sürücü harfinin size uygun olduğunu varsayarak, Sürücü Mektubu veya Yol Atama adımında İleri> öğesine dokunun veya tıklayın.

Not: Windows, otomatik olarak ilk bilgisayardaki mevcut sürücü harfini atar, A & B’yi atlar, çoğu bilgisayarda D veya E olur. AĢağıdaki herhangi bir şeye AĢağıdaki sürücü harfi atama seçeneğini ayarlamaktan memnuniyet duyarsınız.

İpucu: İsterseniz, daha sonra bu sabit sürücüye atanan harfi değiştirmeyi de kabul edersiniz. Bunu yapmak için Windows’daki Sürücü Mektupları Nasıl Değiştirilir bölümüne bakın.
Biçim Bölümü adımında bu birimi biçimlendirmeyin’i seçin ve ardından öğesine dokunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir