web analytics

Tosun Paşa Filmi, Tellioğulları ve Seferoğulları, Daver Bey, Leyla

Bu yazıda tosun paşa filmi ele alınmaktadır.

Olay 19. yüzyıl Mısır’ında geçer. Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri, İskenderiye’nin en değerli yeri olan Yeşil Vadi için birbirleriyle kıyasıya bir mücadeleye girerler. Vadinin kime ait olduğuna devlet görevlileri de karar veremezler. Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri Yeşil Vadiyi ele geçirmek için İskenderiye’nin en büyük devlet memuru olan Daver Bey’in kızı Leyla’yı (Müjde Ar) almak için kıyasıya bir mücadeleye girerler. Daver Bey, Leyla’yı Seferoğullarına vermeye karar verir. Bu durumda Tellioğulları daha büyük bir torpil için evin uşağı olan Şaban’ı (Kemal Sunal) Kahire sarayının en hatırı sayılır ve heybetli paşası olan Tosun Paşa olarak tanıtırlar. Tosun Paşa kılığındaki Şaban Tellioğlu ailesinin en büyük oğlu Lütfü’nün (Şener Şen) yakın arkadaşı gibi davranıp, Yeşil Vadi ve Daver Bey’in kızı Leyla’yı Tellioğullarına kazandıracağına Leyla’ya kendisi âşık olur ve her şeyi eline yüzüne bulaştırır. Sonuçta işler arapsaçına döner ve en sonunda gerçek Tosun Paşa, Kahire sarayından çıkar, gelir. Gerçek Tosun Paşa, Yeşil Vadiye el koyar ve Daver Bey’in kızını da alır. Neticede bu olaydan ötürü kellelerini bile zor kurtaran Tellioğulları hayatta kaldıklarına bile şükreder bir hale gelirler. Herkesin gözünde suçlu Şaban olur. Hâlbuki Lütfü kendi kazdığı kuyuya düşmüş, esas Tosun Paşa’nın varlığını bir an için unutmuştur.tosun paşa filmi

 İnsanoğlu ekonomik uğraşları doğrultusunda ihtiyacını karşılayacak yerleşim tarzları ve fiziki ortamlar tercih etmek durumunda kalmıştır. Bu durum hem kültürel hem de sosyo-ekonomik açıdan insanlara bir yaşam tercihi sunmuştur. İncelediğimiz filmde yerleşim türü olarak karşımıza ana hatları ile kent yerleşimi çıkmaktadır.

 Filmde geçen ifadeler,sahneler,mimari yapılar vekişiler kent yerleşimi hakkında ipucu sunmaktadır. tosun paşa filmi  nde olaylar Mısır’ın İskenderiye şehrinde geçmektedir. İskenderiye’nin en değerli yeri olan Yeşil Vadi için mücadele eden iki aile, işin içinden çıkamayınca soluğu İskenderiye’nin en büyük devlet memuru olan ValiDaver Bey’in yanında alır. Kent yaşamında karşılaşılaşılabilecek yapılar da filmde yer almıştır. Konak ve hamam mimarisi kent yerleşimine dair en güzel kanıtlardandır. Daver Bey konağı gerek dış yapısı gerekse iç dizayn açısından kent yaşamını örneklendirir niteliktedir.tosun paşa filmi

 tosun paşa filmi nde Daver Bey’in konağı geniş bahçesiyle, büyük pencereleri,iç dekorasyonu ile ihtişamlı mimarisiyle karşımıza çıkar.Konak haremlik ve selamlık bölümlerinden oluşur.Selamlık geniş bir salondan oluşmaktadır.Erkeklere ait bu bölümde aynı zamanda misafirler ağırlanmaktadır.Salona ait ayrıntılara bakacak olursak; yaldız işlemeli duvarı,bahçeyi gören geniş penceresi,Daver Bey’e ait büyük bir masa ve bu masanın karşısında misafirlerin ağırlandığı başka bir masa vardır.Salondaki heykel aksesuarlar,şamdanlıklar,biblolar dikkatimizi çeken diğer ayrıntılardır.Ayrıca Daver Bey’in oturduğu masanın arkasındaki geniş pencerenin her iki kenarında perde kanatları bulunmaktadır.Konağa girişte iki ayrı merdiven basamağı bulunmaktadır ki bunlardan biri hareme diğeri selamlık bölümüne bağlanmaktadır. Konağa dışarıdan bakacak olursak ahşaptan oluşan dış cephesi, kiremitçatısı, ağaçlı bahçesiyle göze çarpar. Konağa ait harem bölümü, ortada uzun bir yemek masası, perde kanatları ile süslü pencereleri, avizesi, görkemli sedirleriyle kadınlara ait bir bölümdür.

 İnsan gücünün bir sınırı vardır ancak insanın düşünce ve hayal gücünün sınırı yoktur. İnsan fiziksel gücü ve düşünsel kabiliyeti arasındaki farkı kapatabilmek, hayal ettiklerini gerçekleştirmek için kendi fiziksel gücünün yanında farklı varlıkların gücüne de ihtiyaç duymuştur. Öncelikli olarak daha yakınında bulunan ve kendisinden daha güçlü canlıları amaçları doğrultusunda kullanarak bu ihtiyacı karşılamayı denemiş ancak onlarında gücünün bir sınırının olduğunu fark etmesi uzun sürmemiştir. Bunun sonucunda taşıt teknolojisine yönelip cansız varlıkların gücünü de kullanmayı ihmal etmemiştir ki incelediğimiz filmde hem canlı hem cansız taşıtlar karşımıza çıkmaktadır.

tosun paşa filmi yazımız sona ermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir