Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Şener Şen' in Özel Hayatı, Bilmediğiniz Yönleriyle Şener Şen

Şener Şen’ in Özel Hayatı

Bu yazı Şener Şen’ in özel hayatı konusuna değinmektedir.

Türk sinemasının mihenk taşı, Yeşilçam’ın usta oyuncusu Şener Şen, 26 Aralık 1941 tarihinde Adana’da doğdu. Babası Ali Şen,annesi Mürvet Hanım dır. Ali Şen ve Mürvet Şen çiftinin üç çocuğundan en büyüğü olan Şener Şen’in kendisinden 1,5 yaş küçük olan kardeşi Tuncer Şen ve kız kardeşi İnci Şen olmak üzere iki kardeşi vardır.

Ali Şen’in iş hayatına dönük tercihleri etrafında Adana’dan İstanbul’a göç etmek durumunda kalan Şen ailesi, bu değişiklikle birlikte belki de Şener Şen’in sanatçı kimliğinin doğumu adına bilinçsiz de olsa ilk adımı atmış olur. Şen ailesi, göç akımına kapılan pek çok aile gibi uzunca bir süre yeni hayata adapte olma sürecinde bazı zorluklar çekse de bu zorlu süreç Şen’in sanatçı kişiliğinin oluşumunda kendince önemli rol oynamış olabilir. Şen, bahsedilen süreci şu şekilde ifade etmektedir.

 “Aslan’ın vücudu yediklerinden mürekkeptir.” lafzı gereği usta oyuncu Şener Şen’in hayatının sanatçının kişisel gelişimi üzerinde derin bir etkisi olduğu ifade edilmişti. Bu etki içerisinde Şener Şen’in eğitim serüveninin de ayrı bir yer işgal ettiği açıktır. Türk komedi film sektörünün en ünlü aktörlerinden biri olan, üzerine aldığı her rolün hakkını fazlasıyla vererek, izleyici gönlünde taht kuran Şener Şen’in sanatçı olmak yönüyle sergilediği büyük başarıyı onun eğitim hayatında görmek pek mümkün değildir.

İlkokulu Bakırköy Taş İlkokulu’nda ortaokulu Bakırköy Ortaokulu’nda tamamlayan Şen, İstanbul Erkek Lisesi’ne devam eder. Kendi ifadesi ile pek başarılı bir öğrenci olmadığı gibi çift dikiş bir lise öğrencisidir. Sanatçı eğitim hayatına ilişkin süreci ve öğrenci olmak adına sergilediği durumu muhtelif söyleşilerinde şöyle ifade etmektedir.

Şener Şen' in Özel Hayatı

 Güç bela İstanbul’da Vefa Lisesi’ni bitirdiğini belirten sanatçı Kepirtepe İlköğretmen Okulu’ndan mezun olarak 1964-66 arasında köy öğretmeni olarak çalışma hayatına atılmış olur. Şener Şen’in eğitim hayatında sergilediği durum, onun öğretmen-öğrenci merkezli rollerde ortaya koyduğu performans üzerinde de etkili olsa gerektir.

 Şen’in eğitim hayatına ilişkin bu kısa açıklamaları takiben onun sanatsal faaliyetler dışındaki çalışma serüveninden de bahsedilmesi sağlıklı olacaktır. Şöyle ki Şen, 9 yaşında iken Adana’dan İstanbul’a gerçekleştirilen göç ile birlikte Şen ailesi için hayatı idame etme kaygısı da başlamış olur. Gerek baba Ali Şen ve gerekse delikanlılık çağına ulaşmış olan Şener Şen için sanatsal faaliyetlerden çok önce muhtelif alanlarda çalışma süreci de ortaya çıkar. Bu süreç, her ne kadar kendinden menkul zorlukları da barındırıyor olsa da toplumsal yaşamın kodlarını hazmetme, içselleştirebilme adına Şen’e katkı sağlar. Bilindiği kadarıyla, Muş, Malazgirt ve İzmit’in köylerinde iki, üç yıl öğretmenlik yapan Şener Şen, bu arada çeşitli işlerde çalışır; Zeytinburnu’ndaki bir iplik fabrikasında iki yıl işçilik yapan Şen, işportacılıkla da uğraşır. Sirkeci’de yolda eşarp satmaya kalktığı ilk gün Belediye zabıtaları tarafından yakalanan Şen, daha sonra ehliyet alıp altı ay boyunca Kasımpaşa-Sirkeci arasında şoförlük yapar. Şen, hayatının bu dönemini bir söyleşide şu şekilde beyan eder.

Şener Şen’ in Özel Hayatı konulu yazı sona ermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzleyecek Film Bulamayanlara, 5 Efsane Film Önerisi

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by