web analytics

Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri

Bu yazımızda paraşüt tipi emniyet kemeri, emniyet kemeri, emniyet kemeri seti konularını ele alacağız.

Yüksekte çalışmaların tehlikelerini ortadan kaldırmak ve düşmelerden korunmak için tüm çalışanlar paraşüt tipi emniyet kemeri kullanmalıdır. 1.5 metrenin üzerinde çalışılan tüm yüksekliklerde emniyet kemeri kullanılması zorunludur.  Emniyet Kemeri seti birkaç parçadan oluşur ve tamamı bir arada kullanılmalıdır. Bu parçalar vücudu saran kemer koşumu, çift kancalı halat (lanyard) ve bağlantı karabinasıdır. Ayrıca bulunduğunuz yerde sağlam bir bağlantı noktası bulunmalı veya kemer bağlantı noktası yok ise yüksekte çalışma yapacağınız bölgeye yaşam hattı çekilmelidir. Kemerinizi bağladığınız sağlam bir yer olmadığı taktirde, emniyet kemeri kullanmanız güvenliğinizi sağlamayacaktır.

paraşüt tipi emniyet kemeri

Emniyet Kemeri Seti üzerine giymeden önce mutlaka gözle kontrol edilmelidir. Halat veya koşumda yırtılma, kesik, kopuk lif vb. hasar bulunmamalıdır. Perçin ve dikişlerin sağlamlığına bakılmalıdır. D Halkası kontrol edilmelidir. D Halkasına bağlanan karabina kilidi sağlam ve çalışıyor olmalıdır. Emniyet kemeri seti temiz, serin, kuru ve iyi havalandırılan yerlerde depolanmalıdır. Depolanma esnasında gün ışığına doğrudan maruz kalmamalıdır. İyi bir şekilde bulundurulması için gereksiz kirlenme ve tahrip edebilecek maddelerin etkisinden sakınılmalı, kimyasal malzemeler (yağ, asit vb.) temas etmemelidir. Bazı kimyasal ve yağlı işlerde emniyet kemeri halatı üzerine PVC hortumundan bir kap geçirilerek halatlar korunur. Böylece istenen yağ ve asit sızdırmazlığı sağlanmış olur.

Emniyet Kemeri Setinin metal elemanları (Karabinaları, D – halkaları ve kancaları) paslanmaz türden olmalıdır.  Bunlar çelik veya hafif metalden yapılabilir.

Emniyet Kemerlerinin kullanma süresi hakkında kesin bir şey söylemek oldukça güçtür. Çünkü, emniyet kemeri seti kullanılırken örneğin, kaynak hamlacının sıcaklığından dayanıklılığı azalır. Aynı malzemeden yapılan bir başka teçhizat uygun koşullarda saklandığında, hiç kullanılmadan 20 sene özelliğini kaybetmeyebilir. Özellikle sentetik malzemeden yapılmış teçhizatların depolandıkları veya kullanıldıkları yerlerdeki tozların, kimyasalların zamanla içine nüfuz etmesiyle dayanıklılığı azalabilir. Kullanıcılar sürekli kontrol etmiş olsa bile bir sentetik teçhizatın üretici firma tarafından yapıldığı tarihten yedi yıldan daha eski olmaması gerektiği bazı kaynaklarda belirtilmektedir.

Emniyet kemerlerini kullanacak kişiler, bunların uygun şekilde kullanılmaları konusunda eğitilmelidirler. paraşüt tipi emniyet kemeri kullananlar emniyet kemerini sadece giymiş / takmış olmamalı, kullanırken gerekli yerlere uygun bir şekilde bağlantısını yapmalıdır. Genellikle emniyet kemerlerini kullanma / kullandırma bir handikaptır. Yüksekte güvenli çalışacağınız en önemli ekipmanın emniyet kemeri olduğu unutulmamalıdır.

Emniyet kemerleri, kullanıcı kişinin olası bir düşme durumunda içinden sıyrılıp çıkmasının önlenebilmesi için uygun şekilde tokalanmalı ve yeterli sıkılıkta giyilmelidir. Sıkılığı ölçme yöntemi göğüs kafesinizin ile vücut koşumu arasındaki mesafenin yumruk büyüklüğünü geçmemesidir.

Emniyet kemerleri kullanıldıktan sonra, üretici firmanın belirttiği kurallara uygun olarak temizlenmelidir. Herhangi bir onarım sadece bu işi yapabilecek yeterlilikte olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Her bir paraşüt tipi emniyet kemerinin seri numarası olmalıdır. Her ay tüm emniyet kemerleri ayrıca kontrol edilmelidir. Kemer üzerinde toz ve kir birikmiş ise bunların kemerlerin iplerine hasar vermesinin önlenmesi için dikkatlice fırçalanması gerekir. Kemerler ılık su ve kastilya sabunundan (zeytinyağı ve sodadan yapılmış bir çeşit sabun) birisiyle yıkanmalıdır. Temiz, ılık suda durulandıktan sonra oda sıcaklığında kurutulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir