web analytics

Oyun indir, Oyun Kavramı, Harddiske oyun yükle

Son zamanlarda oyun meraklıların bir türlü keyif alamadığı konu oyun indir me sorununa bu yazımızda çözüm bulmaya çalışacağız. Sorunun temeline inmeden önce oyun kavramını yakından tanıyalım.

Oyun nedir sorusu sorulduğunda aslında bu sorunun net bir tanımı yoktur. Literatürde oyun tanımı ile ilgili birçok farklı tanım yapılmıştır. Bu tanımlardan bazıları şunlardır:

Oyun dış dünyadan alınan uyaranların özümlenip kişinin kendi yaşamına uyarlamasıdır (Piaget). Oyun çocukların içinde bulundukları yaşamı kavramasını, yaşamda ayakta durabilmesini, yaşamla ilgili gerçek olanla gerçek olmayanı ayırt etmesini sağlar. Bu tanımların hepsinde ortak olarak açıklanan tanım ise eğitim kavramıdır. Çünkü her oyunda aslında çocuklar bir şeyler öğrenmiş olurlar. Çocuklar oyunlar ile gerçek hayatlarında karşılaşabileceği problemlerin aslında simülasyonlarını yapmış olurlar. Örneğin bir ev oyununda anne ve baba olan çocuklar aslında ilerde karşılaşacakları anne ve baba karakterlerinin bazı rollerini benimsemiş oluyorlar.

Oyunlarda farklı problemlerle karşılaşan çocuklar yaratıcılıklarını da geliştirmektirler. Farklı durumlar karşısında farklı yanıtlar vererek gerçek yaşama hazırlık yapmış olmaktadırlar.

Oyun oynamak çocuğun gelişiminde etkili olduğu kadar eğitiminde de etkilidir. Klasik eğitim yöntemlerinin etkisiz olduğu birçok durumda oyun ile öğrenen öğrencilerin başarıya ulaştığı birçok kuramcı tarafından kabul görmüştür.

Bilgisayar oyunu nedir

Bilgisayar oyunları basit bir ifadeyle, bilgisayarlar üzerinden kullanılabilen ve eğlence amaçlı oynanabilen yazılımlardır. Bilgisayar oyunları için birçok teknik tanım yapılabilir. Bu tanımların en temeli, bilgisayar oyununun bir ekran üzerinde görsel bir tepki almak için oyuncunun kullanıcı ara yüzü üzerinden elektronik komutlar gönderdiği elektronik etkileşim süreci olduğu şeklindeki tanımdır.

Oyun indir, ama nasıl ?

İnternet ortamında iso şeklinde sıkıştırılmış ve içinde crack yani oyunu ful şekilde oynayabileceğiniz indirme yerleri mevcuttur. Bunun için derin araştırma yapmanıza gerek yok. Sadece oyunun adını ve yanına torrent yazdığınız takdirde torrent ana dosyası ile oyunu indirebilirsiniz. Oyun indir me ile ilgili sorun yaşıyorsanız çekinmeden iletişim sayfasından bana danışabilirsiniz.

Bilgisayar oyun çeşitlerioyun indir

 1. Aksiyon oyunları

Aksiyon filmlerinin benzeridir diyebiliriz. Bol hareket ve hız vardır. Heyecanın sürekli olduğu, ateşli silahların bulunduğu, şiddet içerikli unsurların bulunduğu oyun türüdür. Örnek olarak Half Life, Serios Sam oyunları verilebilir.

 1. Macera oyunları

Belirli bir hikâyesi olan oyunlardır. Bu oyunlarda araştırma, keşfetme, bulma, icat etme gibi temel bazı unsurlar vardır. Çoğunluğu hikâye odaklıdır. Örnek olarak Tomb Rider verilebilir.

 1. Online oyunlar

İnternet üzerinden online olarak oynanabilen oyunlardır. Kullanıcılar belirli bir server e bağlanarak oyunu toplu bir şekilde oynayabilirler. Örnek olarak World of Warcraft, Leage of Legend, Knight Online verilebilir.

 1. Puzzle oyunlar

Bulmaca tarzı oyunlardır. Kullanıcıların görsel okuryazarlığını geliştirir. Örnek olarak portal 2 oyunu verilebilir.

 1. RPG oyunlar

Rol yapma oyunu olarak adlandırılırlar. Oyunda bir karakter vardır ve bu karakterin başına gelen olaylar çözümlenmeye çalışılır. Örnek olarak Skyrim, Dragon Age verilebilir.

 1. Savaş oyunları

Aksiyon sahnelerinin bol olduğu, genelde askeri bir birimin canlandırıldığı, belli başlı bir senaryosu olan oyun türüdür. Savaş oyunları diğer oyun türleriyle iç içe içedir. Örnek olarak Call of Duty, Medal of Honor verilebilir.

 1. Simülasyon oyunları

Simülasyon oyunları gerçeklik unsurunun bulunduğu oyunlardır. Bu oyunlarda bazen bir uçak, bazen bir arabanın sürüş özellikleri tıpa tıp canlandırılmaktadır. Genelde uçak pilotlarının eğitiminde kullanılır. Örnek olarak Flight Simülatör, Bus Simülatör verilebilir.

 1. Spor oyunları

Bir spor dalının taklit edilerek uyarlanmış olan oyun türüdür. Birçok spor branşının oyunlar mevcuttur. En çok tutulan oyun türlerinden biridir. Örnek olarak PES 2015, FİFA 2016 verilebilir.

 1. Strateji oyunları

Genellikle bir ülkenin yönetildiği oyunlardır. Bu oyunlarda amaç ülkenin ekonomisini, tarımını, ordusunu geliştirmektir. Örnek olarak Age of Empires, Total War verilebilir.

 1. Yarış oyunları

Genellikle araba ve motosiklet olmak üzere birçok aracın sürülerek oynandığı oyun türüdür. Bazı araçların gerçek modellere tıpa tıp benzediği gibi farklı özellikleri bulunan araçlarda mevcuttur. Örnek olarak Need for Speed, Test Drive verilebilir.

Oyun platformları

Bilgisayar oyun sektörünün gelişmesi kullanıcıları yeni arayışlara itmiştir. Bu büyük sektörden pay elde etmek isteyen birçok firma farklı platformlarda ürünler piyasaya sürmüşlerdir. Bilgisayar oyununu platformu kavramı ilk olarak 1980 yıllarda çıkmıştır. Salon oyunlarının bilgisayarlara aktarılması ile yeni dönemin ilk adımları atılmış oldu. Bazı oyunlar sadece bilgisayarlar için üretilirken bazı oyunlar sadece solon oyun platformları için üretilmiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte artık birçok oyun farklı platformlarda oynanabilmektedir.

 1. Pc

PC’ler oyun kullanıcıları için en ideal platformlardır. Bilgisayar olarak nitelendirdiğimiz PC’ler kullanıcılara çok büyük avantajlar sunmaktadır. Bilgisayarlar için yapılmış bir oyunu sistemimizi güçlendirerek daha gerçekçi daha etkili oynayabiliriz. PC’leri diğer oyun platformlarından ayıran en büyük özellikte budur. Çünkü diğer oyun platformları belli başlı özelliklere sahiptir ve sistemi güçlendirme imkânımız çok sınırlıdır. PC’ler ile daha gerçekçi görüntülere sahip oyunlar oynayabiliriz.

 1. PlayStation

Sony firması tarafından 1994 yılında piyasaya çıkarılmıştır. Televizyonlara bağlanarak çalışan bir kapalı kutu sistemidir. Çıktığı ilk 9 yıl içinde 100 milyondan fazla satış yaparak diğer platformlarında ortaya çıkmasına önayak olmuştur. 2000 yılında çıkan PlayStation 2 ürünü ise 150 milyon civarında satış rakamına ulaşmıştır. 2011 yılında piyasaya sürülen PlayStation 3 ürünü ise yaklaşık 60 milyon civarında satış rakamlarına ulaşmıştır. 2013 yılında çıkan PlayStation 4 konsolu şuan en çok satılan konsol oyunları arasındadır.

 1. Xbox(360)

Microsoft tarafından Sony (Playstation) konsoluna rakip olarak üretilmiştir. Temel özellik olarak PlayStation’a benzemektedir. Televizyona bağlanarak kullanılmaktadır. Türkiye’de 2012 yılından itibaren satışa sunulmuştur.

 1. Wii

Nintendo firması tarafından 2006 yılında piyasaya sürülmüştür. Wii  diğer platformlardan biraz daha farklı olarak üretildiği için kullanıcılar tarafından büyük rağbet görmüştür. Wii’de kızılötesi ışınlar yardımıyla televizyon karşısında yaptığımız el kol hareketlerini televizyona aktarır.

 1. Diğer platformlar

Yukarıdaki platformlar dışında kullanıcılar tarafından pek rağbet görmeyen bazı konsol platformlarından da bahsedebiliriz. Bunlara örnek olarak Nintendo firmasının piyasaya sürdüğü DS konsolu, Sony firmasının üretmiş olduğu PSP konsolu gibi oyun konsollarını gösterebiliriz. Ayrıca son zamanlarda yaygın olarak kullanılan Android işletim sistemli, IOS işletim sistemli mobil cihazları da diğer platformlar başlığı altında gösterebiliriz.oyun indir

Oyun tasarım araçları

Oyun sektörünün hızla ilerlemesinde şüphesiz en büyük katkıları oyun tasarım araçları dediğimiz oyun motorları oluşturmaktadır. Oyun motorları bizim kolay bir biçimde oyun yapmamıza yardımcı olan araçlardır. Oyun motorlarının piyasada ücretli ve ücretsiz olanları vardır. Oyun motorları sayesinde uygulamalarımızda bazı özellikleri kodlama yapmadan hazır fonksiyonlar ile hızlı bir şekilde yapabiliriz. Piyasada oyun motoru yapan birçok firma bulunmaktadır. Bunların her birinin kendine göre avantajlı ve dezavantajlı özellikleri bulunmaktadır. Aşağıda piyasada en çok kullanılan oyun motorlarının bazılarına yer verilmiştir.

 • Unreal Engine
 • Unity 3D
 • Cry Engine
 • Frostbite Engine
 • Game Maker
 • 3DGame Studio

Oyun indir me için size sunulmuş birkaç platform var. Bunlardan en iyisi ve hızlısı tabiki torrentlerdir. Torrent hesapları olmayanlar ya da torrentden oyun indir emeyenler için harddisk dolum hizmetine ek olarak oyun dolumu hizmetimden faydalanmak için arşiv listeme göz atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir