web analytics

Mobil Uyumlu Web Sitesi, Mobil Uyumluluk, Mobil Site

İnsanlar artık web sitelerine genel olarak mobil cihazları aracılığıyla girme eğilimindedir. Örneğin, alışveriş yapmak için e-ticaret sitesine ya da bir restoranın adresini öğrenmek için, işletmenin web sitesini ziyaret edebilir. Bu gibi zamanlarda erişim ihtiyacı, araştırma yapma veya bilgi toplama gereksinimlerine göre çok daha hızlı gerçekleşmelidir. Mobil kullanıcılar genel olarak sabırsızdır ve harekete geçebileceği içeriğe anlık olarak hemen ihtiyaç duymaktadır. Alakasız görüntüler, gereksiz uzun metin alanları veya tıklanamayan bağlantılar arasında gezinmek zorunda kaldıklarında, sıkılacak ve vazgeçeceklerdir. Mobil cihaz kullanıcılarının bu ve benzeri ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayabilmek adına mobil uyumlu web sitesi tasarımları oldukça önem kazanmıştır.

mobil uyumlu siteMobil uyumluluk, ekran boyutu ne olursa olsun bir web sitesinin kullanılan cihazın ekran boyutlarına göre yeniden şekillenmesi anlamına gelmektedir. Başka bir deyişle; bir web sitesinin cep telefonu ve tabletlerde ekranı büyütüp küçültmeden görüntülenmesi ve bu cihazların yapılarına uygun bir şekilde kullanılabilmesini ifade etmektedir.

Bu bakımdan “mobil uyumlu web sitesi” kullanıcılar için büyük bir kolaylıktır. Bu amaca yönelik olarak mobil web site (m-dot), uyarlamalı (adaptive) web tasarım ve duyarlı (responsive) web tasarım gibi farklı geliştirme yöntemleri kullanılmaktadır.

Mobil kullanıcılar genel olarak hedef odaklıdır ve ihtiyaç duydukları şeylere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmeyi beklemektedirler. Bu herhangi bir satın alma, bir teklif alma veya bir e-posta listesine katılma vb. eylemler olabilir. Bu yüzden mobil kullanıcılar için kullanıcı deneyiminin mümkün olduğunca kesintisiz olması gerekmektedir.

Mobil uyumlu web sitesi, 18 ila 64 yaş arası akıllı telefon kullanıcılarına web site ziyaretlerinde olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamak açısından kritik önem taşır. Kullanımdaki bu zorluklar ziyaretçilerin siteyi terk etmeleri için yeterli sebepleridir. Mobil uyumlu web sitesi, web sitelerini ve aranan içeriği her cihaz için rahat erişilebilir hale getirerek kullanıcıların mobil ihtiyaçlarına göre yeniden uyarlamaktadır.mobil uyumlu web sitesi

Google’ın bir araştırması; kullanıcıların, mobil kullanım için optimize edilmiş siteleri tekrar ziyaret etme olasılığının oldukça yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuç, web siteler için artık mobil uyumluluğun olmazsa olmaz bir durum olduğunu göstermektedir. “Mobil uyumluluk”, web site tasarlanırken göz önüne alınması gereken birçok özelliğin bir araya gelmesiyle oluşan bir kavramdır.

Mobil uyumlu web sitesi tasarlarken, uygun yazı karakterini bulmak için öncelikle aşağıdaki sorulara yanıt aramak gerekmektedir.

– Yazı karakteri kaç ağırlığa sahip?
– Okunabilirlik için x-yüksekliği değeri yeterli mi?
– Farklı cihazlarda ölçeklendirmeye uygun mu?
– Erişilebilir mi?
– Kontrast oranı nedir?

Sadece iletişimde kullanılan basit cep telefonları, adım adım birçok yeni özellik kazanarak akıllı telefonlara dönüşmüş ve masaüstü bilgisayarların önüne geçmiştir. Bu özelliklerden bir tanesi de internete erişebilmesidir. Bu noktada, web kullanılabilirliği için yeni bir sorun daha ortaya çıkmıştır çünkü akıllı telefonlar, ekran boyutlarının küçüklüğünden dolayı birçok kısıtlamaya sahiptir. Küçülen ekranlar, okunamayan metinler, küçük tıklama düğmeleri (Buton), yavaş internet bağlantısından dolayı yüklenemeyen web siteleri vb. birçok arayüz problemini de beraberinde getirmiştir.

Mobil cihazların masaüstü bilgisayarlara göre tartışılmaz üstünlüğü, araştırmacıları mobil kullanılabilirlik sorunları için yeni çözüm arayışlarına yöneltmiş ve şirketlerin, giderek büyüyen mobil pazara hitap edebilmek için, mobil uyumlu web sitesi ihtiyacını ortaya çıkmıştır. Bu noktada ortaya çıkan “mobil dostu” kavramı, mobil cihazların küçük ekranlarına uyum sağlayabilen web sitelerini tanımlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Google’ın yapmış olduğu bir araştırmanın sonuçlarına göre;
– Bugün, cep telefonlarından yapılan arama sayısı ilgisayarlardan daha fazladır.
– Mobil uyumlu web sitesi, mobil uyumlu olmayana göre terk edilme oranı beş kat daha düşüktür.
– Mobil kullanıcı arın yarısından fazlası yüklemesi üç saniyeden uzun süren web sitesinden ayrılmaktadır.

Aşağıdaki örnekte görüleceği gibi Domino’s Pizza web sitesinin standart masaüstü versiyonun da tüm içerik küçük bir ekrana sıkışmış şekildedir ve sitede bir bilgiye ulaşmak veya herhangi bir etkileşimde bulunmak oldukça zordur. Buna karşın, mobil uyumlu web sitesi tam tersi bir durum söz konusudur ve hem gezinme hem de okunabilirlik bakımından kullanışlı bir görünüme sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir