web analytics

Mobil Öğrenme, Mobile Öğrenme, Mobile Learning

Bu yazımızda Mobil Öğrenme, Mobile Öğrenme, Mobile Learning, m-learning gibi konulara değineceğiz

Mobil Öğrenme Nedir?

Mobil öğrenme mobil araç ve gereçler kullanılarak yapılan öğrenme biçimidir. Mobil öğrenme akıllı telefonlar, tabletler ve diğer teknolojiler kullanılarak gerek formal eğitim içerisinde gerekse de informal eğitim içerisinde öğrenme faaliyetlerinin tamamının ya da bir kısmının gerçekleştirilmesi olayıdır.

Mobil öğrenme cihazları sayesinde zaman ve mekâna bağlı olmadan öğrenme gerçekleştirilmektedir. İnternet tabanlı öğrenmede bir araç olarak kullanılan mobil cihazların yaygın ve etkin bir Şekilde kullanılması için bu konuda öğrenci görüşlerinin alınması oldukça önemlidir.

Alan yazında mobil teknolojilerin çeşitli tanımları vardır. Mobil teknolojiler elde ya da avuç içinde tanımlanabilen cihazlar ile yapılan öğrenmeyi kapsamaktadır. Bu tanıma göre diz üstü bilgisayar mobil öğrenme nesnesi olarak tanımlanabilirken, masa üstü bilgisayarlar bir mobil öğrenme aracı olarak düşünülmemektedir.

Mobil öğrenme, bir yere bağlı kalmadan e-öğrenme materyallerine ulaşabilmeyi, dinamik hizmetlerden yararlanabilmeyi ve başkaları ile iletişimde bulunabilmeyi kapsamaktadır.

Mobil öğrenme aynı zamanda bir uzaktan öğrenme nesnesi olarak da düşünülebilir. Mobil öğrenmenin yer ve zaman kısıtlamalarını hafifleten özellikleri neticesinde mobil öğrenme araçlarının uzaktan eğitimde eşzaman ve asenkron öğrenme amaçları için kullanılabilme avantajı vardır. Mobil öğrenme bu yönüyle uzaktan öğretimde bir tamamlayıcı eğitim materyali olarak da düşünülebilir.

Uzaktan öğrenme bir zamanlar masa üstü bilgisayarlar vasıtası ile yapılırken tam olarak bir mekânsal özgürlük sunamıyordu. Mobil teknolojinin öncülleri sayılabilecek olan el bilgisayarlarının yaygınlaşması ile uzaktan eğitimdeki yer kısıtlamaları daha da azalmış, uzaktan eğitimde mobil teknolojiler daha çok tercih edilir olmuştur.

Mobil Öğrenme

Mobil öğrenme araçları

Mobil platformda çalışan öğrenme uygulamaları amaçlara göre çeşitlilik göstermektedir. Birçok farklı eğitsel amaç için hazırlanmış mobil uygulamalara rastlamak mümkündür. Bu uygulamalar arasında rehberlik amaçlı uygulamalar, doğrudan öğrenme içerikleri, yardımcı kaynaklar, eğlence ile öğrenmeyi bir arada sunan oyun tabanlı uygulamalar, danışmanlık hizmetleri kapsamındaki uygulamalar, anlık bildirim almayı ya da anlık mesajlaşmayı sağlayan uygulamalar göze çarpmaktadır. Çeşitli sınavlar için hazırlanmış uygulamalar, farklı dilleri öğretici ya da bu dillerdeki bilinmeyen kelimeleri bulmaya yarayan uygulamalar da mevcuttur.

Günümüzde birçok farklı mobil cihaz kullanılmaktadır. En yaygın kullanılan mobil aygıt akıllı telefonlar olup, bunun yanında tabletler, taşınabilir cep bilgisayarları, ses kayıt cihazları da diğer mobil aygıtlar arasındadır. Bu mobil cihazlarda kullanılan işletim sistemleri çeşitli olmakla birlikte en çok kullanılan üç işletim sistemi android, ios, windows phone’dur.

Mobil uygulamalarda iletişim için kullanılan birçok farklı teknik vardır. En bilinen iletişim teknikleri, e-posta, mms (multimedia messaging service-çoklu Ortam mesajlaşma servisi), sms, sesli mesaj ve diğerleridir. Bu teknikler gönderinin türüne göre tercih edilmekte olup, farklı amaçlar için farklı iletişim teknikleri ve ortamları tercih edilmektedir.

Mobil uygulama geliştirmek için birçok farklı ortam kullanılabilir. Temel olarak android için java, ıos için c++, windows phone için c programlama dilleri kullanılmaktadır. Aslında birçok farklı programlama dili de uygulama geliştirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca farklı ortamlar kullanılarak da uygulama hazırlanabilir. Şu an birçok farklı çevrimiçi ortamda form elemanlarını kullanarak da uygulama geliştirip yayınlayabilmek mümkündür.

Mobil Öğrenme, Mobile Öğrenme, Mobile Learning başlıklı yazımı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir