web analytics

Kişisel Temizlik, el temizliği, yüz temizliği, nedir kişisel temizlik?

Kişisel temizlik, vücudumuzun bakımı ve temizliğidir. Evde, günlük yaşantımızın önemli bir parçasıdır. Kişisel temizlik, sadece taranmış saçlar ve fırçalanmış dişler değildir, iş yerinde de çalışanların sağlığı ve güvenliği için önemlidir. Kişisel temizliğine önem veren çalışanlar, hastalıkların ve mikropların yayılmasını önleyebilir, kimyasal maddelere ve kirliliğe maruz kalınan süre azalır ve deri alerjilerinin ve hassasiyetinin önüne geçilebilir.

kişisel temizlikKişisel temizlik için ilk yol, eldiven ve bot gibi kişisel koruyucular kullanarak kirliliğe sebep olacak maddelerle teması önlemektir. Bu yüzden kişisel koruyucu donanımların sağlamlığını, yırtık veya kesik olmadığını sık sık kontrol etmek önemlidir. Çalışanlar, koruyucu donanımlarını temizlemeli veya gerekliyse değiştirmelidir. Eğer iş esnasında kişisel koruyucu donanım çok kirlenirse, çalışan işi durdurup temiz bir tane almalıdır.

Ellerin yıkanması ve cilt temizliği, işte maruz kalınan maddelerin bize zarar vermesini veya hastalıkları engelleyebilir. Güzelce yıkama, su ve sabunla iyice ovalama mikropların, kirlerin ve kimyasal maddelerin temizlenmesini sağlar. Ayrıca dokunduğumuz maddelerden veya yüzeylerden kirler elimize bulaşabilir, elimizi yıkayarak bunların vücudumuza girmesine engel olabiliriz.

Çalışanlar, gün boyunce ellerini sık sık yıkamalıdır. Bazı işlerde düzenli olarak elleri yıkama yasal bir zorunluluktur. Elleri yıkamak, bazı işlerden önce ve sonra ayrıca tuvalete girmeden önce ve sonra önemlidir. Çalışanlar, yiyecek hazırlamadan önce, hazırlarken ve hazırladıktan sonra, yemek yemeden, sigara ve birşeyler içmeden önce ellerini yıkamalıdır. Grip veya soğuk algınlığı gibi hastalıkların mikroplarının yayılmasını önleyebilmek için öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda, burnunuzu sildiğinizde veya etrafınızda hasta birileri varsa ellerinizi mutlaka sık sık yıkayın.

El yıkamak, elleri suyun altından hızlıca geçirmek değildir. Eller önce ıslatılmalı ve daha sonra sıvı veya kalıp sabun kullanılmalıdır. Elin her yeri ıslanana kadar su altında tutulmalı ve en az 20 saniye sabunla güzelce ovulmalıdır. Sabunladıktan sonra eller temiz su ile durulanmalı ve kağıt havlu ile kurulanmalıdır. Eller eğer el dezenfektanı ile temizlenecekse, avuca yeterli miktarda dezenfektan dökülmeli ve kuruyana kadar eller ovuşturulmalıdır. Fakat dezenfektanın tüm ele yayılmasına dikkat edilmeli.

Bazı işlerde el dezenfektanları kişisel temizlik için yeterli değildir. İşten sonra duş almak ve yüzü yıkamak iyi bir fikirdir. Kişisel temizliğe dikkat edilmesi, çalışanların hem verimini arttırır hem de hastalanmalarını önler. Her zaman kişisel temizliğinize dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir