web analytics

Jenaratörlerin Güvenli Kullanımı

Bu makale jeneratörlerin güvenli kullanımı, dizel jeneratör, jeneratör topraklanması, jeneratör konusuna değinmektedir

Jeneratörler günümüzde en bağımlı olduğumuz şeyi, elektriği bize sağladığı için hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırırlar. Ancak kolaylığın sıkıntıya dönüşmemesi, hatta insan hayatını tehlikeye düşürmemesi için kullanıcıların bazı önemli konulara dikkat etmesi gerekmektedir.

Jenaratör seçerken mutlaka güç tespiti yapılmalı, İhtiyacı karşılayacak kapasitede bir model kullanılmalıdır. Jeneratörün nominal kapasitesini aşılmamalıdır. Jeneratör dizel bir motor tarafından tahrik edilmekte olup, bu sistemi sorumludan başkası kullanamaz ve çalıştıramaz.

jeneratörlerin güvenli kullanımıJeneratörlerin düzenli olarak periyodik bakımları yapılmalıdır. Çalıştırmadan önce gözle iyice kontrol edilmeli, ucu boşta kablo, yalıtımı bozulmuş kablo, hortum, kırık fiş, piriz varsa derhal elektrikçiye veya ilgililere haber vererek tehlike arz etmediğinden, elektrik panosu ve jenaratörde bir aksaklık olmadığından emin olunmalıdır. Yakıt deposunun kirlenmesi ya da içine su girmesini önleyin. Çalışır vaziyetteyken yakıt dolumu yapılmamalıdır. Jeneratörün yakıtı yanıcı ve patlayıcı olabilir.

Herhangi bir yerinde kırık, çatlak, yağ, su veya yakıt sızıntısı olup olmadığına bakın varsa arızayı gidermeden önce jeneratörü çalıştırmayın. Depoyu taşacak şekilde doldurmayın. Eğer taştıysa, depo çevresindeki benzinin iyice temizlendiğinden emin olmadan jeneratörü çalıştırmayın. Jenaratörünüzün altına sızıntı ve döküntüler için sızıntı tavası yerleştirin veya betonarme taşma havuzu içerisinde bulundurun.

Jeneratörün çevresinde parlayıcı yanıcı madde bulundurulmamalı ve depolanmamalıdır. Jeneratörün bulunduğu alanda kesinlikle sigara içilmemelidir. Jeneratöre yakın bir yerde mutlaka bir yangın söndürücü bulundurulmalıdır. Jeneratör çalışırken motor, egzoz vb. sıcak aksamlara dokunulmamalıdır.

Jeneratörünüzü kapalı ortamlarda kesinlikle çalıştırmayın. Egzost gazı karbonmonoksit içerdiğinden, çıkan gaz zehirli olup insan sağlığı için tehlikelidir.

Kullanma ve bakım el kitabında belirtilen periyodik bakım talimatlarına mutlaka uyun.

Jeneratörünüzü, elektrik kesintisi olmasa bile en az ayda bir kere 10-15 dakika çalıştırın.Bu sayede yağın motor içinde dolaşarak yağlama yapması, karbüratöre temiz hava ve yakıtın girmesi ve akünün şarj olması sağlanır. Bunların hepsi, jeneratöre gerçekten ihtiyaç duyduğunuzda sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Uzatma kablolarını düzenli olarak kontrol edin. Yıpranmış, eskimiş kabloları mutlaka değiştirin. Jenaratör panosuna uygun olmayan fişler, çıplak teller takmayın.

Elektrik panosunda, jenaratörde ve motorda olabilecek en ufak bir arızayı ilgililere bildirin. Elektrik işleri elektrikçi, tamir işleri tamirci tarafından yapılmalıdır. Kendiniz problemi gidermeye çalışmayın. Jeneratörü başka bir kaynaktan elektrik alan prizlere bağlamayın (yangın veya elektrik tesisatı zarar görebilir).dizel jeneratör

Jenaratörü çalıştırırkeni lastik eldiven ve çizme/lastik ayakkabı giyilmeli, ıslak ellerle çalıştırılmamalı ve hareketli parçalara dokunulmamalıdır. Jenaratör topraklaması uygun ıslak bir zemine çakılmadan jenaratör panosundan enerji alınmamalıdır, ayrıca jenaratörden enerji alan teçhizatında topraklaması olmalıdır.

Jenaratör çalışırken daima motor tarafındaki iki kapı karşılıklı açık tutulur. Kapıyı açık tutan mandallar takılı, böylece motorun hem soğuması, hemde çalışma anında olacak arızaların kolay hissedilmesi sağlanır. Çalışma esnasında Jenaratörün yanına sorumludan başkasının yanaşmasına izin verilmez. İş sonu jenaratör kapıları kapanır ve kilitlenerek başkalarının yanlış müdahalesi önlenir.

            Çalışır vaziyetteyken jeneratörün üzeri örtülmemelidir.

Daha falaz  jeneratörlerin güvenli kullanımı, dizel jeneratör, jeneratör topraklanması konularını hakkında bilgi edinmek için sitemizi gezebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir