web analytics

İşitme Kaybına Karşı Korunma, İşitme Kaybı

Bu makale iş yerlerinde işitme kaybına karşı korunma konusuna değinmektedir.

Eskiye oranla günümüzde çalışırken kulak sağlığımıza daha çok dikkat ediyoruz. Bunun için iyi bir sebebimiz var. Bazen gürültülü bir ortamın kulaklarımıza verdiği hasar yıllar sonra ortaya çıkabilir ve işitme kaybı yaşadığımızı fark ettiğimizde çok geç olabilir.

Uzmanlar sesin şiddetini “desibel” diye adlandırılan bir birim kullanarak doğru olarak ölçebiliyor. Araştırmalara göre farklı desibellerdeki seslerin kulağımıza verdiği zarar aynı değildir ve gürültülü ortamlarda ne kadar çalıştığımız da önemlidir. İşte bu araştırmalardan bazı bulgular:

Çevremizdeki ses düzeyi normal şartlarda 60 desibeldir. Bir jetin kalktığı ortamlarda ses seviyesi 140 desibele kadar çıkar. Elektrikli zımpara yaklaşık 85 desibel ses çıkartır.

Gürültü ne kadar artarsa kulaklarımız o kadar hızlı hasar görür. İnsanların çoğu işitme sorunlarına neden olmadan 80-85 desibele kadar sese tüm gün dayanabilirler. Fakat kırıcının neden olduğu 120 desibellik ses 10 dakikada veya daha kısa sürede işitme sorunlarına neden olabilir. Sekiz saat boyunca 85 desibel üzerinde sese maruz kalınıyorsa mutlaka kulak koruyucu kullanılmalıdır. Aklınızda bulunsun, eğer yanınızdaki kişinin sizi duyması zorlaşmışsa ve bağırmak zorunda kalıyorsanız etrafınızdaki ses seviyesi 85 desibelin üzerinde demektir.

işitme kaybıGürültü işitme sorunlarına nasıl sebep olur? Kulağımızın içinde işitme tüycükleri vardır. Bunların titreşimi sonucu ses beynin işitme sinirlerine ulaştırır. Yüksek sesler, sesin düzeyine ve bu sese maruz kalınan sürenin uzunluğuna göre hızlı veya yavaş olarak bu tüycüklerin ölmesine neden olur.

Kulaklarınızı korumanın birçok yolu vardır. İlk olarak yaptığınız işe uygun kulak koruyucuları seçmeyi öğrenin. Kulak koruyucularının ve tıkaçlarının çok farklı çeşitleri vardır. Bazıları özellikle baret, gözlük ve yüz maskeleriyle kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kulak tıkaçları tek kullanımlık da olabilir, birden çok kullanılabilen çeşitler de vardır. Hangisini kullanırsanız kullanın kulağınıza iyi oturması önemlidir. Kulaklıklar barete takıldıktan sonra kulağınıza tam olarak oturmalıdır. Kulak tıkaçları kullanıyorsanız, kulağınıza takarken üreticinin talimatlarına harfiyen uyun. Eğer tekrar kullanılabiliyorlarsa herhangi bir enfeksiyona neden olmamak için tıkaçları olabildiğince temiz tutun.

Eğer tüm gün gürültülü bir ortamda bulunuyorsanız, işten sonra sessiz bir ortamda olmayı tercih edin. Ara verdiğinizde veya öğle yemeği arasında gürültüden uzaklaşın. Bu gibi sessiz anlar kulaklarınızın oluşan ufak hasarlardan kurtulmasına yardımcı olur.

Kesinlikle gürültüye alışabileceğinizi ve zamanla gürültüyü duymazdan gelebileceğinizi düşünmeyin. Egzersiz yaparsanız kaslarınız güçlenir fakat yüksek sesli ortamlarda bulunursanız kulaklarınız güçlenmez. Fark edin ya da fark etmeyin gürültü kulaklarınıza zarar verir. Tüm bu söylenenlerden sonra kulaklarınız konusunda daha dikkatli olmaya ve bunu geleceğiniz için bir yatırım olarak düşünmeye ne dersiniz?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir