Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Harici Harddisk Nedir, Harici Harddisk in Diğerlerinden Farkı Nedir –

Harici Harddisk Nedir, Harici Harddisk in Diğerlerinden Farkı Nedir

Bir harici harddisk, bir bilgisayarın iç tarafına değil, dışa bağlı bir sabit sürücü (HDD) veya katı hal sürücüsüdür (SSD).

Bazı harici harddiskler, elbette bilgisayarın kendisinden gelen veri kablosu üzerinden güç çekerken, diğerleri kendi başına güç elde etmek için bir AC duvar bağlantısına ihtiyaç duyabilirler.

Harici bir sabit sürücüyü düşünmenin bir yolu, kendi koruyucu kasasıyla kaplanmış ve bilgisayarınızın dışına takılmış, düzenli, dahili bir sabit diskmiş gibi.

Dahili sabit diskler, sabit sürücü kasası adı verilen bir yöntemle harici harddisklere bile dönüştürülebilir.

Harici sabit sürücüler farklı depolama kapasitelerine sahiptir, ancak hepsi bir bilgisayara USB, FireWire, eSATA veya kablosuz olarak bağlanır.

harici harddiskHarici sabit sürücüler bazen taşınabilir sabit diskler olarak adlandırılır. Bir flash sürücü, yaygın ve çok taşınabilir bir harici sabit sürücü türüdür.

Birini seçerek yardım almak için En İyi Harici Sabit Sürücülerimize bakın.

Neden Harici harddisk Kullanıyorsunuz?

Harici sabit sürücüler taşınabilirdir, kullanımı kolaydır ve ihtiyacınız olduğunda çok miktarda depolama alanı sağlayabilir. Gerçek cihazı istediğiniz herhangi bir yerde saklayabilir ve gittiğiniz her yere yanınızda çok sayıda dosya taşıyabilirsiniz.

Harici bir sürücüye sahip olmanın bir diğer avantajı, onları bilgisayardan bilgisayara taşıyabilmeniz ve bunları büyük dosyalar için harika hale getirmenizdir.

Genellikle büyük depolama kapasiteleri nedeniyle (genellikle terabaytlarda), yedeklenmiş dosyaları depolamak için genellikle harici sabit sürücüler kullanılır.

Bir müzik, video veya resim koleksiyonu gibi şeyleri, yanlışlıkla saklanması veya silinmesi durumunda orijinallerden ayrı olarak güvenli bir şekilde tutmak için harici bir sürücüye yedeklemek üzere bir yedekleme programı kullanmak yaygındır.

Yedekleme amacıyla kullanılmasa bile, harici harddiskler, bilgisayarınızı açmak zorunda kalmadan mevcut depolama alanınızı genişletmenin kolay bir yolunu sunar; bu, özellikle dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız zor bir işlemdir.

Harici harddisk, tüm ağa ek depolama sağlamak için de kullanılabilir (ancak dahili sabit sürücüler genellikle bu senaryolarda daha yaygındır). Bu tür ağ depolama aygıtlarına bir kerede çok sayıda kullanıcı tarafından erişilebilir ve kullanıcıların çevrimiçi olarak e-postayla gönderilmesini veya yüklenmesini önlemek için kullanıcıların ağdaki dosyaları paylaşmalarının bir yolu olarak hizmet eder.harici harddisk nedir

Harici harddisk lerle Dahili Sürücüler

Dahili sabit sürücüler doğrudan ana karta bağlanırken, harici depolama aygıtları önce bilgisayar kasasının dışından ve daha sonra doğrudan ana karta doğru çalışır.

İşletim sistemleri ve yazılım yükleme dosyaları genellikle dahili sürücülere yüklenirken, harici sabit sürücüler fotoğraf, video, belge ve bu türdeki dosyalar gibi sistem dışı dosyalar için kullanılır.

Dahili sabit sürücüler bir bilgisayarın içindeki güç kaynağından güç alır. Harici sabit sürücüler, veri kablosu veya özel AC gücü ile çalışır.

Harici harddiskde saklanıyorsa veriler genellikle daha kolay bir şekilde ele alınabilir, çünkü genellikle bir masa ya da masa üzerinde yer alırlar ve bu sayede alma ve çalmalarını kolaylaştırırlar. Bu, birisinin dosyalarınıza fiziksel erişimi olabilmesinden önce, tüm bilgisayarın alınması gereken dahili bir sabit sürücüden veya sabit diskten içeriden çıkarılmasından farklıdır.

Harici sabit sürücüler de genellikle dahili hasarlardan daha fazla hareket ederler ve mekanik hasar nedeniyle daha kolay arızaya neden olurlar. Flash sürücüler gibi SSD tabanlı sürücüler bu tür hasarlara daha az eğilimlidir.

Katı Hal Sürücüsü (SSD) Nedir? HDD’ler ve SSD’ler arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için.

İpucu: Dahili sabit sürücünüzü harici harddiskye “dönüştürmeniz” gerekiyorsa, Dahili Sabit Sürücünün Harici Yapılması bölümüne bakın.

harici harddisk Nasıl Kullanılır

Harici harddiskyü kullanmak, veri kablosunun bir ucunu sürücüye takmanın yanı sıra USB tabanlı harici harddisklerdeki USB bağlantı noktası gibi bilgisayarın eşleşen ucuna takmak kadar kolaydır.

Bir güç kablosu gerekiyorsa, bir duvar prizine takılması gerekecektir.

Normalde, çoğu bilgisayarda, harici harddisknün içeriğinin ekranda görünmesi birkaç dakika sürer; bu noktada, dosyaları sürücüye ve sürücüye taşımaya başlayabilirsiniz.

Bir şeylerin yazılım tarafına gelince, bir harici harddisk kullanabilirsiniz neredeyse bir iç olanla aynı şekilde. Tek fark, sürücüye işletim sisteminize nasıl erişeceğinizdir.

Çoğu bilgisayar sistemi birincil, “ana” sürücü olarak hizmet veren bir sabit diske sahip olduğundan, dosyaları kaydetmek, dosyaları bir klasörden diğerine kopyalamak, verileri silmek için sabit diske atlamak karışık değildir. vb.

Bununla birlikte, harici bir sabit sürücü ikinci bir sabit sürücü olarak görünür ve bu nedenle biraz farklı bir şekilde erişilir. Windows’ta, örneğin, Windows Gezgini ve Disk Yönetimi’ndeki diğer aygıtların yanında harici harddisk ler listelenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bayramda İzlenecek Film Önerisi

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by