Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Harddisk Silme, Harddiski Tamamen Silme, Harddisk Formatlama –

Harddisk Silme, Harddiski Tamamen Silme, Harddisk Formatlama

Harddisk i silmek için tüm bilgilerin sürücüyü tamamen silmek anlamına gelir. Her şeyi silmek bir harddisk i silmez ve biçimlendirmek [her zaman] bir harddiski silmez. Harddisk i tamamen silmek için fazladan bir adım atmanız gerekecek.

Bir harddiski biçimlendirdiğinizde veya bir bölümü sildiğinizde, genellikle sadece dosya sistemini silerek, verileri görünmez yaparsınız ya da artık açık bir şekilde endekslenmezsiniz, ancak gitmezsiniz.

Bir dosya kurtarma programı veya özel donanım bilgileri kolayca kurtarabilir.

Özel bilgilerinizin sonsuza kadar gittiğinden emin olmak istiyorsanız, özel yazılımı kullanarak harddisk i silmeniz gerekir.

Önemli: Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da format komutunu kullanarak “basit” bir silme hakkında bilgi almak için sayfanın en altındaki 2. no’lu İpucu’ya bakın.

Harddisk i tamamen silmek için aşağıdaki kolay adımları izleyin:

Bilgisayar Harddisk Nasıl Temizlenir
Zaman Gerekli: Bu, sürücünün ne kadar büyük olduğuna ve bunu silmek için seçtiğiniz yazılım / yönteme bağlı olarak birkaç saat ile birkaç saat arasında sürebilir.

Saklamak istediğin her şeyi yedekle. Harddisk  silme işlemi tamamlandığında, sürücüde herhangi bir şey elde etmenin kesinlikle hiçbir yolu olmayacaktır.

İpucu: Çevrimiçi bir yedekleme hizmetini zaten kullanıyorsanız, tüm önemli dosyalarınızın çevrimiçi olarak yedeklendiğini güvenli bir şekilde varsayabilirsiniz.

Önemli: Bazen tek bir harddisk de birden çok sürücü bulunur. Windows’ta Disk Yönetimi aracından harddisk de bulunan sürücüleri (birimler) görüntüleyebilirsiniz.
Ücretsiz bir veri imha programı indirin. Bu listede önerdiğimiz ilk sekiz programdan herhangi biri, Windows’un yüklü olduğu harddisk yü silmek istediğinizde, Windows’un dışından bir harddisk yü silmek için kullanılabilecekleri için harika çalışır.

İpucu: DBAN’ın büyük bir hayranıyım, bu listedeki ilk seçimimiz. Muhtemelen en yaygın kullanılan harddisk silme aracıdır. Harddisk  silme konusunda endişeli iseniz veya daha ayrıntılı bir görünüm (evet, ekran görüntüleri ile) tercih ediyorsanız, DBAN öğreticisi ile Harddiski Nasıl Temizleyeceğimize bakın.

Not: Aslında bir harddisk yü tamamen silmenin birkaç yolu vardır ancak veri imha yazılımını kullanmak en kolay olanıdır ve yine de harddiskin tekrar kullanılmasına izin verir.
Ardından, yazılımı yüklemek için gerekli olan tüm adımları tamamlayın veya DBAN gibi bir önyüklenebilir program söz konusu olduğunda, bir CD veya DVD diskindeki ISO görüntüsünü veya bir flash sürücü gibi bir USB aygıtını edinin:

Bir CD veya DVD kullanıyorsanız, bu genellikle ISO görüntüsünü bir diske yazdırmayı ve ardından programı çalıştırmak için diskten önyüklemeyi içerir.

Bir flash sürücü veya başka bir USB sürücüsü kullanıyorsanız, bu genellikle ISO görüntüsünü USB aygıtına yazmayı ve ardından başlamak için o USB sürücüsünden önyüklemeyi içerir.

Harddiski programın talimatlarına göre silin.

Not: Çoğu veri imhası programı, harddisk yü silmek için birkaç farklı yöntem kullanır. Harddisk  silme işleminin tamamlanması için kullanılan yöntem veya yöntemleri merak ediyorsanız, bkz. Veri Temizleme Yöntemleri.
Bir harddiski düzgün bir şekilde sildikten sonra, sürücüde hangi bilginin olursa olsun iyi olduğuna emin olabilirsiniz.

Artık, sürücüyü Windows’a yükleyebilir, yeni bir bölüm oluşturabilir, harddisk yü veya bilgisayarı satabilir veya dağıtabilir, geri dönüştürebilir ya da elden çıkarabilir, yedeklenmiş dosyalarınızı geri yükleyebilir ya da yapmanız gereken her şeyi yapabilirsiniz.
Harddiskleri Silme ile İlgili İpuçları ve Daha Fazla Bilgi
Harddisk yü silmek, sistemimizdeki önyüklenebilir araçlardan birini kullandığınız sürece, işletim sisteminden bağımsızdır. Bu, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Linux veya başka bir PC işletim sisteminiz varsa, bu genel işlemi harddisk yü silmek için kullanabileceğiniz anlamına gelir.
Windows Vista’dan başlayarak, format işlemi değişti ve her standart (hızlı olmayan) formatta tek bir yazma sıfır geçişi uygulandı. Diğer bir deyişle, bir formatta çok temel bir harddisk  silinir.

Tek bir yazma sıfır geçişi sizin için yeterince iyi ise, Windows 10’da, Windows 10’daki normal bir formattan sonra sürücünüzün sildiğini düşünün. Daha güvenli bir şey istiyorsanız, devam edin ve yukarıdaki harddisk  silme talimatlarını izleyin.

Unutmayın ki, bu sadece biçimlendirmekte olduğunuz bölümün bir mendilidir. Fiziksel bir harddisk de birden fazla bölüm varsa, tüm fiziksel diski “silinmiş” olarak düşünmek istiyorsanız bu ek sürücüleri de biçimlendirmeniz gerekir.
Gerçekten yapmak istediğiniz şey, sildiğiniz dosyaların gerçekten gittiğinden emin olmaktır, bir veri silme aracı ihtiyacınız olandan daha fazladır. Tek tek dosyaları gerektiğinde “yok eden” programlar için Ücretsiz Dosya Shredder Yazılım Programları listemize bakın.

Bu “parçalayıcı” programların çoğu, aynı zamanda, daha önce silinmiş dosyalarınızdan herhangi birini içerecek olan, harddiskinizdeki boş alanın tümünün silinmesi olan boş alan silme denen şeyi de yapar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bayramda İzlenecek Film Önerisi

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by