Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Harddisk nedir ? Harddisk Bileşenleri Nelerdir ? HDD neyi ifade eder ? –

Harddisk nedir ? Harddisk Bileşenleri Nelerdir ? HDD neyi ifade eder ?

Bir harddisk sürücüsü (bazen Sabit sürücü, HD veya HDD olarak kısaltılır), bir bilgisayarda verileri kalıcı olarak saklayan ve geri yükleyen kalıcı olmayan bir bellek donanım aygıtıdır. Bir sabit sürücü, verilerin bir hava sızdırmaz mahfazanın içinde, bir manyetik kafa kullanılarak yazıldığı bir veya daha fazla plakadan oluşan ikincil bir depolama aygıtıdır. Dahili harddiskler bir sürücü yuvasında bulunur, bir ATA, SCSI veya SATA kablosu kullanarak ana karta bağlanır ve PSU’ya (güç kaynağı ünitesi) bir bağlantıyla çalışır.

harddisk-nedirTüm bilgisayarlarda, işletim sistemi, yazılım programları ve kullanıcının kişisel dosyaları için dosyaları depolamak için kullanılan bir sabit sürücü bulunur. Bir bilgisayar düzgün bir şekilde çalışması gerektiğinden, sabit sürücü takılı olmadan çalışamaz.

İpucu: Yeni kullanıcılar genellikle bellek (RAM) disk sürücüsü alanı olan bir birincil depoyu karıştırır. Bellek ve depolama arasında bir karşılaştırma için hafıza tanımımıza bakın. RAM’in aksine, bir sabit sürücü güç kapalı olsa bile tüm kayıtlı bilgileri tutar.

Harddisk bileşenleri

Bilgisayarın sabit sürücüsünün içinde

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi, masaüstü harddiski aşağıdaki bileşenlerden oluşur: kafa aktüatörü, okuma / yazma aktüatör kolu, okuma / yazma kafası, iş mili ve tabla. Sabit sürücünün arkasında, disk denetleyicisi veya arabirim kartı adı verilen bir devre kartı bulunur ve sabit sürücünün bilgisayarla iletişim kurmasına izin veren şeydir.

Not: Yukarıdaki resim, SSD’ye değil, geleneksel bir harddiske bir örnektir.

Bir harddisk bir bilgisayara nasıl bağlanır?

Bilgisayara bir dahili sabit sürücü, ana karta ve güç kaynağına bağlanan bir güç kablosuna bağlanan bir veri kablosu (IDE, SATA veya SCSI) kullanarak bağlanır.

PC IDE / EIDE sabit sürücüyü takma.

Bir bilgisayardaki sabit sürücü nerede?

Tüm birincil bilgisayar sabit sürücüleri bir bilgisayar kasasının içinde bulunur ve bir ATA, SCSI veya SATA kablosu kullanarak bilgisayar anakartına bağlanır ve PSU’ya (güç kaynağı birimi) bir bağlantıyla bağlanır.

Not: Bazı taşınabilir ve masaüstü bilgisayarlarda doğrudan PCIe arabirimine veya başka bir arabirime bağlanan ve kablo kullanmadan yeni flash sürücüler bulunabilir.

Bir bilgisayarın içi neye benziyor?

Bilgisayardaki bir dizin veya klasördeki dosyaları nasıl listeleyebilirsiniz.

Harddiskte ne saklanır?

harddisk

Resimler, müzikler, videolar, metin belgeleri ve oluşturulan veya indirilen dosyalar da dahil olmak üzere herhangi bir veriyi saklamak için harddisk kullanılabilir. Ayrıca, harddiskler, işletim sistemi ve bilgisayarda çalışan yazılım programları için dosyaları depolar.

 

film dolumu yaptırmak için iletişim menüsünü kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bayramda İzlenecek Film Önerisi

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by