web analytics

Harddisk Hataları, Herkesin Bilmediği Harddisk Hataları

Harddisk çökmeleri, bilgisayarla yapabileceğiniz en sinir bozucu deneyimlerden biridir. Sabit sürücüden veri okumada yetersizlik bir bilgisayarı işe yaramaz hale getirebilir. İşletim sistemi çalışsa bile, verilere erişilemez veya hasar verilebilir. Böyle bir başarısızlıktan kurtulmanın tek yolu, tipik olarak bir yedeklemeden verileri, sıfırdan yüklenen tüm yazılımlarla yeni bir sürücüye geri yüklemektir. Yedekleme yoksa, veriler kaybolur veya kurtarma hizmetlerinin geri alınması için çok maliyetli olacaktır.

Bu makalede, hataların neden daha sık hale gelmesi ve başarısızlık durumunda sorunlardan kaçınmak için bir adım atılması gereken adımlar varsa, harddisk arızalarına neyin sebep olduğuna bakacağız.

 

Harddisk Temelleri

Bir arızaya neyin yol açabileceğini anlamadan önce, bir sabit diskin nasıl çalıştığının temellerini bilmek önemlidir. Sabit disk, esas olarak, sert plakalar üzerine yerleştirilmiş manyetik depolama ortamına sahip büyük bir cihazdır. Bu, sürücünün erişilebilen ve çok hızlı bir şekilde yazılabilen büyük miktarda veri depolamasına olanak tanır.

 

Her harddisk birkaç temel bileşenden oluşur: kasa, tahrik motoru, plakalar, sürücü kafaları ve bir mantık kartı. Muhafaza, tahrik ünitesinin toz parçacıklarından uzakta kapalı bir ortamda korunmasını sağlar. Motor sürücüyü yukarı doğru döndürür, böylece veriler plakalardan okunabilir. Plakalar gerçek verileri saklayan manyetik ortamı tutar. Sürücü kafaları, verileri plakalara okumak ve yazmak için kullanılır. Son olarak mantık kurulu sürücünün bilgisayar sisteminin geri kalanına nasıl bağlandığını ve konuştuğunu kontrol eder.

 

Sabit sürücünün ne olduğuna daha ayrıntılı bir bakış için, “Nasıl Çalışır?

 

Ortak Sürücü Arızaları

Harddisk için en yaygın arıza, kafa çarpması denilen bir şeydir. Kafa çarpması, sürücü kafasının bir tablaya dokunmayı başardığı herhangi bir durumdur. Bu olduğunda, manyetik medya tabladan kafa tarafından kazınacak ve hem verileri hem de tahrik kafasını çalışamaz hale getirecektir. Böyle bir arızadan temiz bir kurtarma yoktur.

 

Bir diğer yaygın başarısızlık, manyetik ortamdaki kusurlardan kaynaklanır. Diskteki bir sektörün manyetik hizalamayı düzgün bir şekilde yerine getirememesi, verilere erişilememesine neden olur. Tipik olarak sürücüler, tablada bulunanlardan birkaçına sahip olacaktır, ancak üreticiden düşük seviye bir formatta kullanım dışı olarak işaretlenmiştir. Daha sonra düşük seviyeli formatlar sektörleri kullanılamaz olarak kullanılabilecek şekilde işaretlemek için yapılabilir, ancak bu, tüm verileri sürücüden silen uzun bir süreçtir.

Mobil sistemler paramparça olan levhalara eğilimli olma eğilimindeydi. Bunun sebebi, çoğu harddisk plakasının camdan yapılması ve şoka duyarlı olmalarıydı. Çoğu üretici, bunun olmasını önlemek için başka malzemelere sahiptir veya bu malzemelere geçmektedir.

 

Mantıksal kartta elektriksel sorunlar varsa, sürücüdeki veriler okunamaz veya hasar görebilir. Bunun nedeni, mantıksal kartın bilgisayar sistemi ve harddisk arasında doğru şekilde iletişim kuramamasıdır.

 

MTBF

Tüketicilerin sabit diskin ömrü hakkında iyi bir fikir sahibi olabilmeleri için, bir sürücü MTBF denen bir şeyle değerlendirildi. Bu terim, Hata Arasındaki Ortalama Zamanı temsil eder ve sürücülerin yüzde 50’sinin daha önce başarısız olduğu süreyi ve yüzde 50’sinin sonradan başarısız olacağı süreyi temsil etmek için kullanılır. Bir alıcıya, cihazın çalışacağı ortalama süre kadar bir fikir vermek için kullanılır. Bu, üreticiler tarafından tüm bilgisayar sürücülerinde tipik olarak listelendi, ancak son yıllarda tüm tüketici sürücülerinden çıkarıldı. Kurumsal sınıf sabit diskler için hala listeleniyorlar.

 

Kapasite ve Güvenilirlik

Sabit disk boyutları son birkaç yılda önemli ölçüde artmaktadır. Bunun nedeni, plakalarda saklanan verilerin yoğunluğundaki artışın ve bir harddisk kasasının içine yerleştirilen plakaların sayısının artmasıdır. Örneğin, çoğu sürücü iki veya belki üç plakalı olmak için kullanılır, ancak çoğu artık dört taneye kadar toplam tablaya sahip olabilir. Parça sayısındaki bu artış ve alandaki azalma, sürücülerin sahip olduğu toleransları büyük ölçüde azaltmış ve olası arıza olasılığını artırmıştır.

 

Sürücüler Artık Başarısız Olmaya Daha eğilimli mi?

 

Bunun birçoğu sabit disklerin yapımı ve kullanımı ile ilgilidir. Tüketici bilgisayarlarının çoğu günde birkaç saatte kullanıldı. Bu, sürücülerin sürekli kullanım süresinin uzun olması, ısı ve hareket gibi faktörleri artıran ve arızalara yol açabilecek kadar uzun sürdüğü anlamına geliyordu. Bilgisayarlar hayatımızda çok daha yaygın ve daha uzun süreler için kullanılıyor. Bu, daha ağır kullanım nedeniyle sürücülerin daha sık başarısız olduğu anlamına gelir. Ne de olsa, bir bilgisayarın diğerinin iki katı kadar uzun bir süre, bir sabit sürücünün genellikle iki kat daha hızlı bir şekilde başarısız olmasını sağlar. Yani bu başarısızlık oranını gerçekten arttırmadı.

 

Tabii ki, veri yoğunluğundaki artış ve plaka sayısının artması gibi faktörler de harddisk arızası olasılığını artırabilir. Daha fazla parça ve veri plakalarının üzerindeki yoğunluğun daha sıkı olması, veri kaybına veya arızaya neden olmak için potansiyel olarak yanlış gidebilecek daha fazla şey olduğu anlamına gelir. Buna rağmen, teknoloji gelişiyor. Daha iyi motorlar, medyanın kimyasal bileşimi ve diğer materyaller, bu parçalardan dolayı meydana gelen arızaların meydana gelme olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.

Başarısızlıkların daha sık gerçekleştiğine dair kesin bir kanıt yoktur. Kendi kişisel deneyimlerimden, sürücü sayısında bir artış görmedim, ancak birlikte çalıştığım diğer insanların bilgisayarlarında çok sayıda sürücünün sorun yaşadığını gördüm. Bu olsa da anekoordik kanıt.harddisk hataları

 

Garantiler, endüstrinin güvenilirlikle nasıl başa çıktığı konusunda iyi bir gösterge olabilir. Kötü şöhretli Deskstar problemlerini saran karanlık günlerden sonra, birçok üretici garantileri düşürüyordu. Bundan önce, tipik garanti üç yıl sürdü, ancak birçok şirket bir yıl garantilere geçti. Şimdi şirketler tipik olarak üç ila beş yıllık garantiler sunmakta, bu da onların değiştirilmeleri maliyetli oldukları için sürücülerine güvenmeleri gerektiği anlamına gelmektedir.

 

Harddisk Arızası Durumunda Ne Yapılır?

 

Bir sürücü arızasıyla ilgili en büyük sorun, kaybolabilecek veri miktarıdır. Kullandığımız dijital cihaz sayısının artması ve sonuçta elde edilen verilerin bilgisayar sistemlerimizde depolanmasıyla, hayatımızın tahrip olması çok daha yıkıcıdır. Hasarlı sürücülerden elde edilen veriler birkaç yüz dolardan birkaç bine kadar değişebilir. Veri kurtarma hizmetleri de kusursuz değil. Kafa çarpışması, manyetik ortamın plakayı sonsuza dek yok eden plaktan çıkarır.

 

Bir sürücü arızasını da önlemenin gerçek bir yolu yoktur. En saygın ve güvenilir marka bile, hızla başarısız olan bir sürücüye sahip olabilir. Sonuç olarak, birincil veri sürücüsünün veri yedeklemelerinde başarısız olmasına neden olacak bir olayı denemek ve planlamak en iyisidir. Kullanılabilecek çok çeşitli yedekleme yöntemleri vardır. Bununla ilgili bazı ipuçları için, PC Destek Kılavuzunun Veri Yedekleme makalelerine Odak Hakkında’ya göz atın.

 

İnsanlara önermek istediğim basit bir ipucu taşınabilir sabit diskler. Oldukça ucuzdurlar ve sınırlı kullanımları nedeniyle, düzgün bir şekilde saklandığında ve işlendiğinde başarısız olma olasılığı daha azdır. Harici sabit sürücüler, masaüstü sürücüleri ile aynı kapasitede bulunur çünkü çoğu zaman aynı sürücüleri kullanırlar. Anahtar sadece verileri yedeklerken veya geri yüklerken sürücüyü kullanmaktır. Bu, kullanılan süreyi azaltır ve arıza olasılığını azaltır.

 

Kullanıcılara açık olan bir diğer seçenek de, RAID 1’in RAID 1 veya yansıtmanın en basit şekli olan, RAID 1’in yerleşik olduğu bir RAID sürümü olan bir masaüstü bilgisayar kurmaktır. Bu bir RAID denetleyicisi ve iki aynı boyutta sabit disk gerektirir. Bir sürücüye yazılan tüm veriler otomatik olarak diğerine yansıtılır. Bir sürücünün arızalanması durumunda, ikinci sürücü her zaman veriye sahip olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir