web analytics

Harddisk Harfi Değiştirme, Harddisk Harfi nasıl değiştirilir.

Merhaba, bu yazımızda harddisk harfi nasıl değiştirilir onu göstereceğiz.

Taşa yerleştirilmiş gibi görünseler de, Windows’ta harddisk lerinize, optik sürücülerinize ve USB tabanlı sürücülerinize atanan harfler, sabit bir şey değildir.

Belki yeni bir harici harddisk  taktınız ve şimdi sürücüye tahsis edilen F’den sürücü harfini değiştirmek istiyorsunuz, ya da belki flash disklerinizi alfabenin sonunda tutmaktan hoşlanıyorsunuz.

Sebep ne olursa olsun, Windows’taki Disk Yönetimi aracı, sürücülerinizle daha önce hiç çalışmamış olsanız bile, sürücü harflerini değiştirmeyi şaşırtıcı derecede kolaylaştırır.

Önemli: Ne yazık ki, Windows’un yüklü olduğu bölümün sürücü harfini değiştiremezsiniz. Çoğu bilgisayarlarda, bu genellikle C sürücüsüdür.

Gerekli Süre: Windows’daki sürücü harflerini değiştirmek genellikle en fazla birkaç dakikadan daha az sürer.

Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista veya Windows XP’de bir sürücünün harfini değiştirmek için aşağıdaki kolay adımları izleyin:

Windows’da Sürücü Mektupları Nasıl Değiştirilir

Windows’taki Disk Disk Yönetimi’ni, sürücü harflerini yönetmenizi sağlayan diğer pek çok şey arasında.

İpucu: Windows 10 ve Windows 8’de, Disk Yönetimi, Güç Kullanıcı Menüsü’nden (WIN + X klavye kısayolu) da edinilebilir ve muhtemelen açmanın en hızlı yoludur. Disk Yönetimi’ni, Windows’un herhangi bir sürümünde Komut İstemi’nden de başlatabilirsiniz, ancak Bilgisayar Yönetimi aracılığıyla başlatmanız, çoğunuz için muhtemelen en iyisidir.

Hangi Windows sürümüne sahibim? Hangi koştuğundan emin değilseniz.

Disk Yönetimi açıkken, üst kısımdaki listeden veya alt kısımdaki haritadan sürücünün harfini değiştirmek istediğiniz sürücüyü bulun.

İpucu: Bakmakta olduğunuz sürücünün gerçekten sürücü harfini değiştirmek istediğinizden emin değilseniz, sürücüyü sağ tıklatabilir veya tıklatabilir ve ardından Keşfet’i seçebilirsiniz. Gerekirse, doğru sürücü olup olmadığını görmek için klasörleri gözden geçirin.

Bulunduğunuzda, üzerine sağ tıklayın veya hafifçe vurun ve ardından açılır menüden Sürücü Mektubu ve Yolları Değiştir … seçeneğini belirleyin.

Görünen Küçük Sürüş Sürücü Mektubu ve Yolları … penceresinde, Değiştir … düğmesine dokunun veya tıklayın.

Bu, Sürücü Mektubu veya Yol penceresini değiştirecektir.

Windows’un bu depolama aygıtına atamasını istediğiniz sürücü harfini Seçin, aşağıdaki sürücü harfi atama: açılır kutusundan seçin.

Sürücü harfi başka bir sürücü tarafından kullanılıyorsa endişelenmenize gerek yoktur çünkü Windows kullanamayacağınız tüm harfleri gizler.

Tamam düğmesine dokunun veya tıklayın.

Sürücü harflerine dayanan bazı programlar doğru çalışmayabilir. Devam etmek istiyor musun? soru.

Önemli: Bu sürücüye yazılım yüklediyseniz, sürücü harfini değiştirdikten sonra yazılım düzgün çalışmayabilir. Daha fazlası için aşağıdaki Windows’ta bir Drive’ın Mektubunu Değiştirme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sürücü harfi değişikliği tamamlandıktan sonra, genellikle sadece bir veya iki saniye sürer, açık bir Disk Yönetimi veya diğer pencereleri kapatırsınız.

İpucu: Sürücü harfi, birim etiketinden farklıdır. Birim etiketini burada ana hatları verilen benzer adımları kullanarak değiştirebilirsiniz.

Windows’ta bir Drive’ın Mektubu Değiştirme hakkında daha fazlası

Yazılım yüklü olan sürücülerin sürücü harfi atamasını değiştirmek, yazılımın çalışmasının durmasına neden olabilir. Bu, yeni programlarda ve uygulamalarda oldukça yaygın değildir, ancak eski bir programınız varsa, özellikle de Windows XP veya Windows Vista kullanıyorsanız hala bir sorun olabilir.

Neyse ki, çoğumuz birincil sürücü (tipik olarak C sürücüsü) dışındaki sürücüler için yazılım yüklü değil, ancak bunu yaparsanız, sürücüyü sürücü harfini değiştirdikten sonra yeniden yüklemeniz gerekebileceğine dair uyarınızı göz önünde bulundurun.

Yukarıdaki girişte bahsettiğim gibi, Windows işletim sisteminin kurulu olduğu sürücünün sürücü harfini değiştiremezsiniz.

Windows’un C’den başka bir sürücüde bulunmasını isterseniz veya şimdi ne olursa olsun, bunu yapabilirsiniz, ancak bunu yapmak için temiz bir Windows yüklemesi yapmanız gerekir. Windows’un farklı bir sürücü harfinde bulunması için acil bir gereksiniminiz olmadıkça, tüm bu sorunlardan geçmenizi önermiyorum.

Windows’da iki sürücü arasında sürücü harflerini değiştirmek için yerleşik bir yol yoktur. Bunun yerine, sürücü harfi değiştirme işlemi sırasında geçici bir “tutma” harfi olarak kullanmayı planladığınız bir sürücü harfi kullanın.

Örneğin, Drive A için Drive A’yı değiştirmek istediğinizi varsayalım. Drive A’nın mektubunu kullanmayı planladığınız bir şeye (X gibi), ardından Drive B harfini Drive A’nın orijinaline dönüştürerek başlayın ve en sonunda Drive B harfini Drive B’ye götürün.

harddisk harfi nasıl değiştirilir yazısı sona ermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir