web analytics

Harddisk Formatları Nelerdir ? ExFat,Fat32, NTFS ?

Merhaba bu yazımızda size harddisk formatları nelerdir başlıklı konuyu anlatacağım.Şimdi tek tek harddisk formatları nelermiş kısaca özetleyelim.

exFAT nedir ?

İngilizce adı ile Extended File Allocation Table yani Genişletilmiş Dosya Yerleşim Tablosu. 2006 yılında USB flash sürücüler ve SD kartlar gibi flash bellek için optimize edilmiş bir Microsoft dosya sistemidir. Bu mülkiyet ve Microsoft tasarımının çeşitli unsurları üzerinde patent sahibidir.
exFAT, NTFS dosya sisteminin uygun bir çözüm olmadığı (veri yapısı ek yükünden dolayı), ancak standart FAT32 dosya sisteminin (yani 4 GiB) dosya boyutu sınırının bu senaryolarda kaldığı yerlerde kullanılabilir. exFAT SD Kart Derneği tarafından 32 GiB’den büyük SDXC kartlar için varsayılan dosya sistemi olarak benimsenmiştir.Fat32 nin daha gelişmiş halidir. Aslında cihazda bulunan windows, mac, linux gibi sistemleri gözardı ederek, her ortamda stabil çalıştığınız söyleyebiliriz. Genellikle harici harddisklerde exFAT formatını, dahili disklerde ise ntfs formatını önermekteyim. Eğer bir windows bilgisayarda harddiskimi exFAT olarak hızlı biçimlendirirsek harici harddiskimizi hem windows lu bir bilgisayarda hemde mac yüklü apple bilgisayarlarda rahatlıkla kullanabiliriz.harddisk formatları

Fat32 Nedir ?

İngilizce adı ile File Allocation Table 32. FAT32, Windows için kullanılabilen üç dosya sisteminin en eskisidir. MS-DOS ve Windows 3’te kullanılan eski FAT16 dosya sistemini değiştirmek için Windows 95’te tüm yol geri tanıtıldı. FAT32 dosya sisteminin yaşı, avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Büyük avantajları, çok eski olması nedeniyle FAT32’nin de facto standart olması. Satın aldığınız flash sürücüler, yalnızca modern bilgisayarlarda değil, oyun konsolları ve USB bağlantı noktasına sahip diğer aygıtlarda maksimum uyumluluk için FAT32 ile biçimlendirilir. Bununla birlikte sınırlamalar o yaşla birlikte gelir. FAT32 sürücüsündeki tek tek dosyalar 4 GB’nin üzerinde olamaz; bu en fazla olanıdır. Bir FAT32 bölümünün ayrıca 8 TB’den daha az olması gerekir; bu, süper yüksek kapasiteli sürücüler kullanmıyorsanız, daha az bir sınırlamadır. FAT32, USB flash sürücüler ve diğer harici ortamlar için uygun olsa da, özellikle bunları Windows PC’lerden başka bir şeyde kullanacağınızı biliyorsanız, dahili sürücü için FAT32’yi kullanmak istemezsiniz. Daha modern NTFS dosya sisteminde yerleşik izinler ve diğer güvenlik özelliklerinden yoksundur. Ayrıca, Windows’un modern sürümleri artık FAT32 ile biçimlendirilmiş bir sürücüye yüklenemez; NTFS ile biçimlendirilmiş sürücülere kurulmalıdır.

harddisk formatları

NTFS Nedir ?

NT File System.  NTFS, Windows’un varsayılan olarak kullanmayı sevdiği modern dosya sistemidir. Windows’u yüklediğinizde, sistem sürücünüzü NTFS dosya sistemi ile biçimlendirir. NTFS, dosya boyutuna ve bölüm boyutu sınırlarına sahiptir ve bu nedenle onlara karşı koşmayacak kadar teorik olarak büyüktür. NTFS, ilk olarak Windows XP ile birlikte Windows NT ile karşılaşan Windows Windows sürümlerinde ortaya çıktı. NTFS, FAT32 ve exFAT için mevcut olmayan modern özelliklerle doludur. NTFS, güvenlik için dosya izinlerini, bilgisayarınızın çökmesi durumunda hataların hızlı bir şekilde kurtarılmasına yardımcı olabilecek bir değişiklik günlüğünü, yedeklemelerin gölge kopyalarını, şifrelemeyi, disk kota sınırlarını, sabit bağlantıları ve diğer çeşitli özellikleri destekler. Bunların çoğu, işletim sistemi sürücüsü için özellikle dosya izinleri için çok önemlidir. Windows sistem bölümünüz NTFS olmalıdır. Windows yanında bir ikincil sürücünüz varsa ve program yüklemeyi planlıyorsanız, muhtemelen devam etmeli ve NTFS yapmalısınız. Ve uyumluluğun gerçekten bir sorun olmadığı herhangi bir sürücünüz varsa – çünkü bunları sadece Windows sistemlerinde kullanacağınızı biliyorsunuzdur – devam edin ve NTFS’yi seçin.

harddisk formatları yazımız burada sona ermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir