web analytics

Harddisk çok ses çıkartıyorsa, ne yapmak gerekir ?

Harddisk genellikle neredeyse sessizdir, ancak bazıları erişildiğinde veya kapatıldığında sessiz bir ses çıkarır – bu tamamen normaldir.

Öte yandan, sadece ara sıra gürültüyü duymaya başlarsanız veya daha önce hiç duymadığınız sesler duyuyorsanız (tıklama, taşlama, titreşim veya sersemleme gibi), sabit sürücünüz başarısız olabilir. Datacent’te, duyduğunuz gibi görünebilecek bazı sabit disklerin örnek sesleri vardır.

Aşağıdaki adımlar, gerçekten hatanın sabit sürücüsünün olup olmadığını ve değerli verilerinizin tümünün iyi gitmesinden önce ne yapılacağını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Harddisk Gürültü Yapıyor Ne Yapmalı?

Gerekli Süre: Bu sorun giderme, harddisk gürültüsünün nedenine bağlı olarak, 15 dakika ile birkaç saat arasında bir zaman alacaktır.

  1. Yapmanız gereken ilk şey, sabit sürücünün, gürültünün gerçek kaynağı olduğundan ve farklı bir donanım bileşeninin olmadığından emin olmaktır. Bilgisayarın Yapabileceği Diğer Sesler adlı alt kısımdaki bölüme bakın.

 

Örneğin, güç ve veri kablolarını sabit sürücüden çıkarırsanız ancak bilgisayarı açtığınızda hala sesi duyuyorsanız, sorunun sabit sürücüde olmadığı açıktır.

 

Öte yandan, her senaryoyu kaynağın yerini kesin olarak belirlemek önemlidir. Güç kablosu takılıyken gürültü kesilir ancak veri kablosunu sabit sürücüye taktığınızda geri dönersek, muhtemelen veri kablosunu değiştirmeniz gerekir.

 

Not: Bilgisayarınıza nasıl gireceğinizden emin değilseniz, Masaüstü Bilgisayar Kasasını Açma kılavuzuma bakın.

  1. Sabit sürücünün kendisinin hatalı olduğundan eminseniz, pek çok bilgisayarda veya internette bulunan ücretsiz harddisk tanılama yazılımını çalıştırın. Daha gelişmiş bir teşhis yazılımı, üçüncü taraf yazılım geliştiricilerinden bir maliyet için de mevcuttur.

 

Tanılama yazılımını çalıştırırken, diğer tüm programları kapatmak ve sınamadığınız diğer sürücüleri veya aygıtları çıkarmak en iyisidir, böylece sonuçlar çarpıtılmayacaktır.

 

Not: En iyi ihtimalle, tanılama yazılımı, yalnızca “kötü” olarak başarısız olan ve bilgisayarın bunları gelecekte kullanmasını engelleyen sabit sürücünün alanlarını işaretler. Fiziksel olarak başarısız olan bir sabit diski gerçekten düzeltmez.

  1. Tanılama yazılımı tarafından yapılan herhangi bir düzeltme, harddisk gürültüsünü geçici olarak çözmezse, sisteminizin tam bir yedeğini alın ve hemen sabit sürücüyü değiştirin.

 

Bilgisayar dosyalarınızı yedekleyebilmeniz için aşağıdaki ilk ipucuna bakın.

  1. Teşhis yazılımı tıklatmanın düzeltilmesine yardımcı oluyorsa, taşlama veya şaşkınlık sesleri bunun sadece geçici bir çözüm olduğunu akılda tutar. Şanslar, harddisk tamamen kullanılamaz hale gelene kadar başarısız olmaya devam edecektir.

 

Kalıcı çözüm, sisteminizin tam bir yedeğini almak ve sabit sürücüyü mümkün olan en kısa sürede değiştirmektir.

 

Ancak, nadiren de olsa, sabit sürücünün yalnızca sürücünüzdeki belirli verilere eriştiğinizde gürültülü olduğu durumlarda, bazı tanılama yazılımlarının onarabileceği arızalanan belirli sektörler olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir