Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Harddisk Çalışma Mantığı, Harddisk dolumu, Harddisk Nasıl Çalışır ?

Harddisk dolumu, Harddisk Çalışma Mantığı, Harddisk Nasıl Çalışır ?

Bu yazımızda harddisk dolumu hizmetinden faydalanmadan önce harddisk çalışma mantığı konusuna değineceğiz.

Harddisk Çalışma Mantığı (HDD)
Sabit Disk Disklerine (HDD) girmeden önce, manyetik malzemelerin temelleri ve manyetizasyonun nasıl değiştirilebileceği gibi ilk önce başka şeyleri de keşfetmemiz gerekir.

Manyetik materyallerle ilgili temel bilgiler

harddisk çalışmasıDiamanyetik, paramanyetik ve ferromanyetik gibi birkaç manyetik malzeme sınıflandırması vardır. Ama fark nedir ve kullanım durumları nedir? Diamanyetik altına düşen malzemeler ahşap gibi herhangi bir manyetik alandan etkilenmez. Paramanyetik materyaller, manyetik alana maruz kaldıklarında mıknatıslanmayı geçici olarak tutan materyaller olarak görülebilir, ancak manyetik alanlar ortadan kalktığı zaman malzeme manyetikleşmeyi kaybederse, alüminyumu düşünebilirsiniz. Ve ferromanyetik malzemeler manyetik bir alanın çıkarılmasından sonra manyetik özelliklerini korurlar, bunun bir örneği demir veya Nikel olur.
Fakat ferromanyetik bir materyal manyetik özelliklerini nasıl korur? Çok basit bir şekilde ortaya koymak için, elektronlar bir atomun çekirdeği etrafında “döndüklerinde” küçük bir manyetik alan yaratırlar ama çoğu zaman bu küçük manyetik alanlar birbirini iptal eder. Ancak bu, ferromanyetik malzemelerle ilgili değildir, bunun yerine atomik seviyede bir sıralama elde edersiniz (elektronlar aynı yöne “yüz”).

Ferromanyetik malzemelerin “manyetik hafızası”

Aşağıdaki tabloyu açıklayabilmek için 3 terimin açıklığa kavuşturulması gerekmektedir: manyetik indüksiyonu hatırlatan “kuvvet” olan histerezis, dış manyetik alanın çıkarılmasından sonra geride kalan manyetizasyon ve kalıtsallık; “kalıcı” mıknatıslanma “kaybolur”.

harddisk çalışma mantığı

Ferromanyetik aslında manyetik yükünü kaybedebilir, onlar o pernament değildir. Bir HDD’niz varsa ve bunu açmadan birkaç yıl boyunca sakladıysanız (bunun bir yedek olduğunu söyleyelim), bazı verileri okumada sorun yaşayabilirsiniz. HDD denetleyici periyodik olarak manyetik alanı / bellek hücresini “yeniler”, böylece veriler kaybolmaz.

Diyelim ki nötr bir şarjla başlıyoruz (orta, nokta 0) ve biz bir dış pozitif manyetik kuvvet uyguluyoruz, o zaman sağ üst köşede, nokta 1’de doygunluk içinde bitecektik. Manyetik kuvveti ortadan kaldırdığımızda nokta 2, kalış noktası. Eğer negatif bir manyetik kuvvet uygularsak, ilk önce nokta 3’te ve son olarak 4 noktasında doygunluk elde edecektik. Manyetik kuvveti tekrar çıkardığımızda, bu noktanın 5 yeniden kaldığımızdan geçtiğini göreceğiz. Bu, bir HDD’deki “bit” in nasıl değiştirileceği konusunda temel bir fikir verecektir.

Nasıl uygulanır

Bir HDD, bir veya daha fazla “plaka”, hücrelerin “depolandığı” yüzey (ferromanyetik malzeme), okuma / yazma kafası (kafaları), plakaları sabit bir hızda döndüren bir motor ve bir aktüatörden oluşur. kafaları onları plakaların üzerine yerleştirmek için hareket ettiren bir koldur. Lütfen her kafanın tek bir aktüatör olduğu için birlikte hareket ettiğini unutmayın.
Görebildiğimiz gibi, HDD’ler, daha önce açıklanan tekniklerden dış manyetik alan olan küçük mıknatıslar olan okuma / yazma kafalarını kullanırlar.
İki tip “kayıt” (veya yazma), uzunlamasına manyetik kayıt (LMR) ve dikey manyetik kayıt (PMR) vardır. LMR ve PMR arasındaki fark, “bitlerin” LMR için yatay olarak ve PMR ile dikey olarak yönlendirilmiş olmasıdır (tek fark bu olmamakla birlikte, okuma / yazma kafasında da bir farklılık vardır). Görebildiğiniz gibi, dikey kayıt (PMR), LMR’ye kıyasla daha fazla “yüzey” in kaydedilmesine izin verecektir, ancak bu aynı zamanda daha yüksek bir zorlama noktasına sahip olma dezavantajına sahiptir. Verileri okumak için, kafa sabit bir hızda yüzeyin üzerinde yüzer ve hücrelerin değişikliklerini tespit eder.
Umarım bu yazı bir HDD’nin nasıl çalıştığına dair temel bir fikir vermiştir, bu yüzden sizin için artık saf bir sihir değildir, eğer bir şey açık ya da karışık bir şekilde açıklanmışsa, o zaman bir yorum bırakmaktan çekinmeyin ve onu yeniden denemeye çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bayramda İzlenecek Film Önerisi

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by