Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Film Formatları Nelerdir ? DVDRip, 720p,1080p Nedir ? Film Formatları ?

Film Formatları Nelerdir ?DVDRip,BRRip,720p,1080p Neyi İfade Eder ?

Çoğumuz izlediğimiz filmlerin formatlarını bilmemektedir. Peki izlediğimiz film formatları nelerdir ? DVDRip,BRRip,720p,1080p Neyi İfade Eder ? Bu yazımızda sizlere film formatları nelerdir, film formatları, 1080p nedir gibi soruların cevaplarını yazacağız.

Film-Formatlari

Film Formatları Nelerdir ? DVDRip,BRRip,720p,1080p Neyi İfade Eder ?

İndirdiğimiz filmlerde bir çok ifade yer alıyor. DVDRip, BRRip, 1080p, DVBRip, HDTV, TS, R5, DivX, h264 ve daha bir çok ifade görüyoruz. Peki bu terimler ne anlama geliyor? Film formatları nelerdir, film formatları, 1080p nedir ? İşte açıklaması:

Görüntü kalitesi azdan çoğa doğru açıklanmıştır.

CAM

Bu ifade bildiğimiz sinema çekimi filmler için kullanılan ifadedir. Görüntü ve ses kötüdür. Kamera sabitlenmediği için görüntüde sallanmalar, titremeler olur. Mecbur kalmadıkça indirmemenizi tavsiye ederim.

TS

Yine sinema çekimi filmler için kullanılan bir ifadedir ancak bunda kamera 3 ayak yardımıyla sabitlenir. Ses insan gürültüsünden daha uzak, hoparlöre daha yakın bir yerden kaydedilir. Genelde camrip filmlere göre çok daha iyi görüntü ve sese sahiptir ancak yine kullanılmasını önermediğim bir türdür.

TC

Filmin telecine makinesiyle kopyalanması ile ortaya çıkar. Görüntü ve ses kalitesi teoride DVDRip düzeyinde olması gerekir ancak pratikte durum bu olmaz. Renkte solma, kenarlarda titreme gibi durumlar oluşabilir.İzlemeden önce örnek dosyasını bulup denemenizi öneririm.

PPVRIP

Açılımı pay per view ripdir. Bazı filmler dvd veya bluray çıkmadan önce otellerdeki televizyonlarda para ile izlenebilir. Bu tür ripi yapan arkadaşlarda o kayıtlardan yaparlar. Görüntü genelde iyi olmaz.

DVDSCR

Film çıkmadan tanıtım amaçlı vhs kasedi bazı yerlere gönderilir. Bu kasetlerden riplenen filmlere screener filmler denir. Görüntü kalitesi çok iyi de olabilir, çok kötü de olabilir. En büyük dezavantajı film esnasında altta, ortada ya da üstte geçen telif hakkı yazılarıdır. Bazen çok büyük ve rahatsız edici olabilir bu yazılar.

R5 (Region 5)

Rusya için üretilmiş ucuz sürüm DVDlerdir. Görüntü normal dvd kadar iyi olmayabilir. Normal dvd çıkmadan bir süre önce çıkar genellikle. Bu tip filmlerde gördüğünüz line ifadesi sesin dvd dışında başka bir kaynaktan geldiği anlamına gelir. Kısaca ses kötüdür. Diğer bölge kodları: R1: Amerika-Kanada, R2: Japonya-Avrupa-Güney Afrika ve Orta Asya (Mısır), R3:Güneydoğu ve Doğu Asya, R4: Avustralya-Yeni Zellanda-Pasifik-Orta ve Güney Amerika-Meksika ve Karayipler, R5: Doğu Avrupa (Eski Sovyet Rusya)-Hindistan-Afrika-Kuzey Kore ve Mongolya R6: Çin

DVDRIP

Filmin piyasaya sürülen DVDsinin son kopyasıdır. Kalite olarak orjinal DVD ye çok yakındır. Ses ve görüntü Cam, TS, TC ve DVDSCR’ye göre kat kat iyidir. Genelde 1 cd boyutundadır. Ancak günümüzde bluray disclerin çıkması ile popülaritesini yitirmektedir.

DVD5

DVDnin riplenmeden sunulmuş şeklidir. Bu sunumlarda kamera arkası görüntüler, röpörtajlar vs. olabilir.

DVD9

Yüksek kapasiteli DVDlerin riplenmeden sunulmuş şeklidir. Aynı DVD5 gibi bunda da ekstra görüntüler olabilir.

BRRip

Bu filmlerin kaynak görüntüsü bluray veya blurayden riplenen hd görüntülerdir. Boyut olarak genelde 1 veya 2 cd boyutunda olur. Görüntü DVDRip den daha iyidir.

BDRip

BRRipden tek farkı ham bluray discden riplenmesidir.

480p

Çözünürlükleri genelde 720 x 400 dir. Blurayden riplenir. Görüntü ve ses kalitesi çok iyidir. Boyutları genelde 2,5 gb civarındadır.

m720p

Çözünürlüğü 720p ile aynı olur ancak saniyede akan veri miktarını azaltarak oluşturulur. Genelde 500-1500 kbps ye düşürülür. Çözünürlükte 720p den farkı yoktur ancak detaylar ve görüntü kalitesi azalır.Bu fark 15 veya 17 inç ekranlarda fark edilmeyebilir ancak 20 inç üzeri ekranlarda belirgin şekilde fark edilir. Boyutları genelde 1 gb civarında olur.

720p

Çözünürlükleri genelde 1280 x 720 dir. Blurayden riplenir. Görüntü ve ses kalitesi mükemmeldir. 4000-6000 kbps arasında olur. Seslerde DTS bulma imkanı vardır. Boyutları 4,5-6,5 gb civarında olur genellikle.

m1080p

Çözünürlüğü 1080p ile aynı olur ancak saniyede akan veri miktarını azaltarak oluşturulur. Genelde 2000-2500 kbps ye düşürülür. Çözünürlükte 1080p den farkı yoktur ancak detaylar ve görüntü kalitesi azalır.

Boyutları genelde 2-2,5 gb civarında olur.

1080p

Çözünürlüğü 1920 x 1080 dir. Blurayden riplenir. Görüntü ve ses mükemmel ötesidir. 10-12 gb civarındadır sunumlar. 11-13 mbps arasındadır.

BD Remux

Bluraydeki görüntünün rip işlemine maruz kalmadan kullanılmayacak seslerin ve altyazıların çıkarılması ile oluşur. 25-30 GB arasında olur.

Bluray Disc

Blurayin hiç bir işleme maruz kalmadan ham olarak sunulmasıdır. Daha iyi bir sunum bulamazsınız. 30-40 GB arasındadır.

FİLMLERİN SUNUMLARINA DAİR BAZI BİLGİLER

Director Cut

Adından da anlaşılacağı gibi yönetmenin istediği sahnelerle eklentiler yapılmış olan versiyondur, yani filme yönetmenin yorumu katılarak tamamlanan versiyon.

Theatrical Cut

Yönetmenin prodöktörle yaptığı anlaşma çerçevesinde yorum katmayarak, filmin anlaşmasına sadık kalarak yaptığı versiyondur. Kısaca sinemada gösterildiği versiyonudur. Eğer sunumda bir şey belirtilmediyse genelde theatrical cut versiyondur.

Extended Cut

Bu sunumlarda sinemada gösterilen versiyondan farklı sahneler bulunur. Yani filmin kurgusuna bağlı kalınarak yeni sahneler eklenir. Bu sahneler kimi zaman bir kaç saniye iken kimi zaman bir saate kadar çıkabilir.Örneğin Fast Five filminin Extended cut versiyonu Theatrical Cut versiyonundan 5 saniye daha uzundur. Lord Of the Rings 3. filmi ise Sinemada 3 saat 20 dakika oynamışken extended versiyonu 4 saat 20 dakikadır.

Limited Edition

Sınırlı bir film demek, filmin sınırlı sayıda sinemada oynandığı anlamına gelir. Bu sayı genellikle 250 sinemanın altıdır. Genellikle kısa filmler limited olarak yayınlanırlar.

Nuked

Film riplenirken bazı kurallara uyulmaz ve sonuç olarak hatalı ripler ortaya çıkarsa ve bu fark edilirse film nuke yer. Bu durumda film yeniden riplenir.

PROPER

Bir release grubunun riplediği filmde bazı kuralları uygulamadıysa, ripte hatalar varsa yani film nuke yediyse film yeniden riplenir. Yeniden riplenen düzgün filme PROPER yazılır. Eğer sonradan riplenen filmde de hatalar bulunup tekrar riplenirse buna da REAL.PROPER denir.

REPACK

Aynı proper gibi kötü riplenen bir filmin daha güzel şekilde riplenmesidir.

DUAL

Bu ifadeyi gördüğünüz filmler birden fazla dil seçeneğine sahiptir. Aksi belirtilmediyse bu sesler İngilizce ve Türkçedir. Bunun anlamı filmi istediğiniz dilde seyredebilirsiniz.

SUBBED

Filme altyazı gömülmüş anlamındadır.

TV YAYINLARIYLA İLGİLİ BİLGİLER

TVRip

Analog kaynaklı TV kartları ile yapılmış kayıtlardır.

DVBRip

Dijital TV kartları ile yapılan yayıtlara verilen addır. Görüntü kalitesi DVDRip civarındadır.

HDTV

Adından da anlaşılacağı üzere HD yayın üzerinden kaydedilip sunulmuştur. TV yayınları açısından en kaliteli sunumlar bunlardır. Ancak bunların da çeşitli versiyonları olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin HDTV XviD DVBRip’den biraz daha kaliteli bir görüntüye sahipken HDTV 720p bundan çok çok daha kaliteli bir görüntüye sahip olabilir. Bluray kaynaklı film veya diziler HDTV kaynaklı film veya dizilerden daha kaliteli görüntüye ve sese sahiptir.

WEB-DL

iTunes üzerinden sunulan yayınlardır. Bunlar genellikle HDTV sunumlara göre daha kaliteli olurlar. HDTV veya DVBRip sunumlarda kanal logosu bulunur ancak WEB-DL sunumlarda kanal logosu bulunmaz.Ayrıca 5.1 kanal ses bulma şansınız yüksektir.

KODEK BİLGİLERİ

DivX

Genellikle DVD den film riplemede kullanılan bir kodek türüdür. Çok az görüntü kaybı ile yerden çok fazla tasarruf sağlanabilir. Örneğin 4,4 gb boyutundaki bir dvd filmi görüntü kaybı ile 700 mb boyutuna getirebilirsiniz.

XviD

Divx formatının paralı hale gelmesi ile bu ekipten ayrılan kişilerin geliştirdiği yeni video formatıdır. Hemen hemen hiç bir fark yoktur.

h264

H.264 sıkıştırma tekniği MPEG4 Part 10 (Advanced Video Coding) olarakta bilinir. Ticari video sıkıştırma teknolojilerinin lideri olarak ortaya çıkmıştır. Seleflerinin çok üzerinde bir sıkıştırma sağlar. MPEG4′ ten daha iyi sıkıştırma gerçekleştirir. Ayrıca iyi resim kalitesi, en küçük dosya boyutu, DVD kalitesinde video, network üzerinden daha verimli video aktarımı gibi özellikleriyle kendinden önceki kodeklere fark atar.

x264

Genellikle HD filmlerde kullanılan yeni nesil kodek türüdür. MKV formatındaki dosyalarda karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

DOSYA FORMAT BİLGİLERİ

AVI

Bir kaç yıl öncesine kadar çok popüler olan ancak son zamanlarda blurayden riplenen mkv formatlı filmlerin yaygınlaşmasıyla popülaritesini kaybetmeye başlamıştır. Bu türdeki dosyalar genellikle DivX veya XviD kodekleri ile gelirler.

MP4

Mpeg-4 sıkıştırması kullanan Film veya video parçasıdır. Genelde internet sitelerinde veya bazı cep tipi mp4 oynatıcılarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Çoğu zaman görüntü kalitesi düşüktür. Ancak kimi zaman blurayden riplenen h264 kodekli hd filmlere rastlamak mümkündür.

MKV

Blurayden riplenen ve genelde x264 kodekli, yüksek çözünürlüklü dosyalardır. İzlenilebilirliği en yüksek olan dosya türüdür. Bu formattaki filmleri izleyebilmek için iyi özelliklere sahip bir pc kullanmalısınız.

Umarız bu yazımızda film formatları nelerdir, film formatları, 1080p nedir gibi soruların cevaplarını bulmuşsunuzdur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Meliksah diyor ki:

  Merhaba. Öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.Yıllardır işin içindesiniz belli oluyor.

  Film uzantılarını öğrenmek için konunuza geldim. Ancak aklımda bir soru vardı aklıma gelmişken sormak istedim. Konu dışına çıkacak benim sorum.

  Bir DVD oynatıcı almak istiyorum. Köydeki arkadaşlar için. Bu arkadaşların SCART girişli tüplü televizyonu var ve film izlemek istiyorlar. Malum DVD oynatıcı takacaklar. Bir harici diske, film arşivi indirip DVD oynatıcısı ile birlikte hazır etmek istiyorum. Ancak USB harici diski okuyabilecek DVD player konusunda tereddütte kaldım. Piyasadaki modellerde USB girişi var ancak harici diski okuyabilirler mi? Şayet elimde Kawai marka USB girişli bir DVD oynatıcı var ancak USB harici diski okumuyor.

  Açıkçası internette uzun süre araştırdım pek az bilgi var bu konu ile ilgili. Sormak istediğim, 1 TB’lik veya 500 GB’lik harici USB diski okuyabilecek, içerisinden film oynatabilecek tavsiye edebileceğiniz bir DVD oynatıcı var mıdır?

 2. hunter57 diyor ki:

  Cevdet Bey,

  Öncelikle mp4 ile mkv arasındaki farkları bilmek ve açıklamak gerekir.Böylece kullanıcı hangi formatı isterse o yönde arşivleme yapar ve izler.

  X bir filmin hem MP4 formatlısını hemde mkv formatlısını indiriniz.Sonra 106 ekran bir yüksek çözünürlüklü ( lcd,led,plazma) tv ye takıp izleyin.Aradaki renk,keskinlik ve ses kalitesi farkını dan diye göreceksiniz.

  Bir kere iki format arasında bitrate farkı var,ses farkı var yani siz bir mp4 formatlı filmde dts ses bulamazsınız.Aynı rengi ve keskinliği göremezsiniz bu teknik olarak mümkün değil.Cep telefonunda,pc ekranında izlerseniz görüntü sizi tatmin edebilir.Ekran büyüdükce fark açılır.Kısacası kişi vardır hem görüntü kalitesi hem ses kalitesi iyi olsun izlediğime değsin der,kişi vardır film olsun da kalitesi sesi beni çok ilgilendirmez ben oturur izlerim der.Umarım anlatabilmişimdir.

  • Cevdet diyor ki:

   Sizi çok iyi anlıyorum benim bahsetmek istediğim konu aslında MP4 formatın yeterince tatminkar olması. Yanlış anlamayın ben demiyorum ki MKV den iyidir ya da aynıdır diye ama siz bu işin içinde olan bir insansınız GÖRÜNTÜ olarak baktığınızda öyle gözle sezebileceğiniz aman aman bir fark yoktur. Ses konusuna gelince evet size katılıyorum çok büyük fark olmasa da bir ses sistemi olan kişi arada ki kaliteyi sezebilir çok net. Bende 42ls575s LG LED TV var dediğim gibi 1080p filmleri MP4 indirip sinema keyfi yapabiliyorum evde. Görüntü olarakta ses olarakta gayet tatminkar. Sizin söylediğinize gelince evet gerçek bir sinema keyfi için 42 ekrandan çok daha büyük bir TV, kaliteli bir ses sistemi ve bahsi geçen uzantılı filmler gerekli. Ama Allah aşkına gerçekçi olalım bu imkanlara sahip Türkiye’de kaç kişi vardır ? Olan kişilerde emin olun bunlarla uğraşmak yerine gider teknoloji mağazalarından alır filmini gelip evinde ( Malikanesinde ) 🙂 sinema salonuna geçip keyfini sürer. Konuyu bağlamak gerekirse evde sinema keyfi için Bir adet PC bir adet İDM bir adet LED TV bir adet Harddisk = 1080p MP4 candır 🙂 Yaptığın işe gelirsek abi emek ve zaman harcamışsın çok güzel bir arşiv hazırlamışsın. Tebr. ederim.

 3. Gökhan diyor ki:

  Arkadaşım sizden alışveriş yapmış, listenize ben de baktım şahane, emeğinize sağlık. Benim de kendimce 150-200 filmlik bir arşivim var ama artık bu işleri sizin gibi profesyonellere bırakmanın zamanının geldiğini düşünüyorum. Fırsatını bulduğum en yakın zamanda sizden alışveriş yapmayı planlıyorum. Teşekkür ediyorum hayırlı akşamlar

 4. Tayfun Erbilen diyor ki:

  Web-dl ile Web-rip arasında bir sürüm farkı var mıdır? Yani sadece kalite farkı mı var yoksa görüntü olarakta farklı sahneler var mı? Altyazı web-dl olan bir film için web-rip versiyon indireceğim uyup uymadığını merak ettim, teşekkürler.

  • hunter57 diyor ki:

   Merhaba Tayfun Bey,

   WEB-DL ile WebRip arasında büyük bir fark yoktur.WEB-DL nin açıklamasını konuda verdim.WEBRip de şöyle oluyor.Örnek olarak bir dizi tv lerde sansürlü verilirken web de yayınlandığında sansürsüz olarak verilmekte TV den normal kayıt yapılıp sunulduğunda DVBRip oluyor.Web üzerinden kayıt edildiğinde webrip oluyor.Web üzerinden kayıt edilme işlemi tv ye göre daha kaliteli olabilmekte ayrıca sansürlü olarak verilen bir dizi veya film webrip te sansürsüz olarak verilebilmektedir.Altyazı konusunda ise bazen 1080p film indirirsiniz hd altyazı yayınlanmıştır ama uymaz dvdrip altyazı uyar.WEB-DL sürümüne dvdrip altyazıda uyabilir,webrip altyazıda uyabilir bunları indirip denemelisiniz bazen sizin indirdiğiniz rip grubuna uygun olmayan altyazılarda olabilir o zaman en yakın altyazıyı alıp senkronlamanız gerekir.

 5. Ferdi diyor ki:

  paylaşım için teşekkürler . başka bir yerde paylaşırsam sorun olurmu ? alıntı yapıldığı belirtilecek .

 6. serdar öz diyor ki:

  bende o kişilerdendim söylediklerin çok mantıklı geldi zaten bende beğendiğim bikaç kez seyrederim dediğim arşivlik filmlerin direk saf dokunulmamış bluray versiyonlarını indiriyorum.Sonuçta bu anlattığın a ve b kişilerini takip etmek zaman alıcı bide sonuçta filmi kırpmak demek saniyedeki kare sayısını düşürmek demek sonuçta göz ayırt etmesede beyin biliyo onun daha az kaliteli olduğunu psikolojik bişey sanırım.nedense bende orjinallik takıntısı var herşeyin orjinalini kullanmak gerek diye düşünüyorum.Sanırım her ne kadar 50 gb lık komik kotam dolup zaten komik net hızım daha komik boyutlara düşsede beğendiğim filmlerin orjinal blurayini indirmeye devam edeceğim ama bu web-dl olayını anlattığın iyi oldu sağolasın her zaman yeni bişeyler öğrenmek güzeldir.

 7. serdar öz diyor ki:

  selamlar geçen bir film indirdim 5.5 gb web-dl bide onun arşivliyim diye 45 gb lık blurayini indirdim sonra ikisini ardarda izledim fark var tabi fakat boyut 8-9 kat daha fazla diye görüntü de aynı oranda farklı olmuyo galiba yalnışmı düşünüyorum?

  • hunter57 diyor ki:

   Serdar Bey,

   45 gb lık versiyonla 5.5 gb lık web-dl arasında farkı gözle ayırt edebilirsiniz ama 8-9 kat fark olmadığı kesin.web-dl sunum yerine 1080p mkv indirseniz ortalama boyut 8-15 gb olur.Mkv sürüm le 45 gb lık iso sürüm arasında gözle fark edebileceğiniz aman aman bir fark olmaz.Önemli olan indirilen sürüm ve riplemedir.A Kişinin yaptığı rip le B Kişinin yaptığı rip arasında kalite farkı vardır.Örneğin siz 1080p mkv uzantılı 15 gb lık bir film indirirsiniz bu film A kişinin rip idir.Ben 9 GB lık 1080p mkv indiririm B Kişinin ripidir ve daha kalitelidir.Burada boyuttan çok rip grubu ön plandadır.Çoğu kişi bu konuda filmin boyutunun büyük olması daha iyi olduğunu gösterir diye düşünüyor ama yanlış düşünüyor.9 gb lık bir filmi convert edersiniz 20 gb olur o zaman daha mı iyi olacak ?Kısaca böyle açıklamaya çalışayım.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

  • hunter57 diyor ki:

   Teşekkür ederim.4K bir film formatı yada codec i değildir.4K bir çözünürlüğü ifade etmektedir.Yani normal hd bir yayının 4 Kat daha iyisi demektir.Şuanda herkesin bildiği 1920 x 1080p çözünürlüğün yatayda ve dikeydeki piksel sayılarının 2 katına çıkmasıdır.4K TV lerde yatayda 3840 piksel dikeyde ise 2160 piksel bulunmaktadır.Ama bugünün değil yarının teknolojisidir.Çünkü 4k film sayısı şuan itibariyle 2 elimizin parkmaklarını geçmemektedir.

  • hunter57 diyor ki:

   Furkan Bey,mkv uzantısını telefonların kaldırabileceğini sanmıyorum.Ama ilerde belki olabilir.Bu uzantıyı telefonunuzun oynatıp oynatmadığına kullanma kılavuzundan bakabilirsiniz.

 8. hakan diyor ki:

  Sağolasın varolasın. Kendime küçük çaplı bir arşiv yapıyorum tam 3 yıldır hepsini öğrenmek bugüne nasipmiş…

Bayramda İzlenecek Film Önerisi

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by