Web Analytics Made Easy -
StatCounter
FAT, FAT16, FAT32, File Allocation Table, Fat32 Nedir –

FAT, FAT16, FAT32, File Allocation Table, Fat32 Nedir

Dosya Ayırma Tablosu (FAT) nedir? exfat anlamı nedir ?

Dosya Ayırma Tablosu (FAT), 1977 yılında Microsoft tarafından oluşturulan bir dosya sistemidir.

FAT, günümüzde disket sürücü ortamları için tercih edilen dosya sistemi ve flash sürücüler ve SD kartlar gibi diğer katı hal bellek aygıtları gibi taşınabilir, yüksek kapasiteli depolama aygıtları olarak kullanılmaktadır.

FAT, Microsoft’un tüm tüketici işletim sistemlerinde MS-DOS aracılığıyla Windows ME aracılığıyla kullanılan birincil dosya sistemiydi. FAT, Microsoft’un daha yeni işletim sistemlerinde hala desteklenen bir seçenek olmasına rağmen, NTFS bu günlerde kullanılan birincil dosya sistemidir.

Dosya Ayırma Tablosu dosya sistemi, esas olarak daha büyük sabit disk sürücüleri ve daha büyük dosya boyutlarını destekleme gereksinimi nedeniyle zaman içinde ilerlemeler görmüştür.

FAT dosya sisteminin farklı sürümlerinde çok daha fazlası var:

FAT12 (12 bit Dosya Ayırma Tablosu)

FAT dosya sisteminin ilk yaygın olarak kullanılan versiyonu olan FAT12, 1980’de DOS’ın ilk sürümleriyle birlikte tanıtıldı.

FAT12, MS-DOS 3.30 ile Microsoft işletim sistemleri için birincil dosya sistemiydi ancak MS-DOS 4.0 ile çoğu sistemde de kullanıldı. FAT12, bugün bulacağınız ara sıra diskette kullanılan dosya sistemidir.

FAT12, 4 KB’lık kümeleri veya 8 KB’lık birimlerini kullanarak 32 MB’a kadar olan sürücü boyutlarını ve dosya boyutlarını destekler, tek birimde en fazla 4,084 dosya (8KB kümeleri kullanırken).

FAT12 altındaki dosya adları 8 karakterin maksimum karakter sınırını ve uzantı için 3’ü aşamaz.

Gizli, salt okunur, sistem ve birim etiketi dahil olmak üzere, ilk olarak FAT12’de bir dizi dosya özniteliği tanıtıldı.

Not: FAT8, 1977’de piyasaya sürüldü, FAT dosya sisteminin ilk gerçek versiyonu oldu, ancak sınırlı kullanım ve sadece zamanın bazı terminal tarzı bilgisayar sistemlerinde vardı.

FAT16 (16 bit Dosya Ayırma Tablosu)

FAT’in ikinci uygulaması, ilk olarak 1984’te PC DOS 3.0 ve MS-DOS 3.0’da tanıtılan FAT16’dır.

FAT16B adı verilen FAT16’nın biraz daha geliştirilmiş bir sürümü, MS-DOS 6.22’den MS-DOS 4.0 için birincil dosya sistemiydi. MS-DOS 7.0 ve Windows 95 ile başlayarak, FAT16X adı verilen daha gelişmiş bir sürüm yerine kullanıldı.

Kullanılan işletim sistemine ve kullanılan küme boyutuna bağlı olarak, FAT16 biçimli bir sürücünün maksimum sürücü boyutu 2 GB’den 16 GB’a kadar olabilir, ikincisi yalnızca Windows NT 4’te 256 KB kümeleriyle.

FAT16’daki dosya boyutları, Büyük Dosya Desteği etkinleştirildiğinde veya 2 GB’sız 4 GB’de maksimuma çıkar.

Bir FAT16 biriminde tutulabilecek maksimum dosya sayısı 65.536’dır. Sadece FAT12’de olduğu gibi, dosya adları 8 + 3 karakterle sınırlıydı, ancak Windows 95 ile başlayan 255 karaktere uzatıldı.

Arşiv dosyası özniteliği FAT16’da tanıtıldı.

FAT32 (32 bit Dosya Ayırma Tablosu)

FAT32, FAT dosya sisteminin en son sürümüdür. Windows 95 OSR2 / MS-DOS 7.1 kullanıcıları için 1996 yılında tanıtıldı ve Windows ME aracılığıyla tüketici Windows sürümleri için birincil dosya sistemi oldu.

FAT32, 2 TB’a kadar olan temel sürücü boyutlarını veya 64 KB’lık kümeleriyle 16 TB’a kadar çıkmayı destekler.

FAT16’da olduğu gibi, FAT32 sürücülerindeki dosya boyutları, Büyük Dosya Desteği açıkken veya 2 GB’sız 4 GB’de maksimuma çıkar. FAT32 + adlı FAT32’nin değiştirilmiş bir sürümü, boyutu 256 GB’ye yakın olan dosyaları destekler!

32 KB kümeleri kullandığı sürece, FAT32 biriminde en çok 268.173.300 dosya bulunabilir.

exFAT (Genişletilmiş Dosya Ayırma Tablosu)

İlk kez 2006 yılında tanıtılan exFAT, FAT32’den sonra “sonraki” FAT sürümü olmasa da Microsoft tarafından oluşturulan başka bir dosya sistemidir.

exFAT, öncelikle flash sürücüler, SDHC ve SDXC kartları vb. gibi taşınabilir ortam aygıtlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

exFAT, 512 TiB boyutuna kadar portatif medya depolama cihazlarını resmi olarak desteklemektedir, ancak teorik olarak bu yazımdan elde edilebilecek herhangi bir ortamdan önemli ölçüde daha büyük olan 64 ZiB’ye kadar olan sürücüleri destekleyebilir.

255 karakter dosya adı için yerel destek ve her dizin için 2,796,202 dosyaya kadar destek, exFAT sisteminin dikkate değer iki özelliğidir.exfat

ExFAT dosya sistemi, Windows’un hemen hemen tüm sürümleri (isteğe bağlı güncelleştirmelerle daha eski olanlar), Mac OS X (10.6.5+) ve birçok TV, medya ve diğer aygıtlar tarafından desteklenir.

NTFS’den FAT Sistemlerine Dosya Taşıma

Dosya şifreleme, dosya sıkıştırma, nesne izinleri, disk kotaları ve dizinlenmiş dosya özniteliği yalnızca NTFS dosya sisteminde kullanılabilir – FAT değil. Yukarıdaki tartışmalarda bahsettiğim ortak özellikler gibi diğer özellikler de NTFS’de mevcuttur.

Farklılıkları göz önüne alındığında, şifrelenmiş bir dosyayı bir NTFS biriminden FAT biçimli bir alana yerleştirirseniz, dosya şifreleme durumunu kaybeder, yani dosya normal, şifrelenmemiş bir dosya gibi kullanılabilir. Bir dosyanın bu şekilde şifrelenmesi, yalnızca dosyayı şifreleyen orijinal kullanıcı veya orijinal sahibi tarafından izin verilen başka bir kullanıcı için mümkündür.

Şifrelenmiş dosyalarda olduğu gibi, FAT sıkıştırmayı desteklemediğinden, bir NTFS biriminden ve bir FAT birimine kopyalandığında sıkıştırılmış bir dosya otomatik olarak açılır. Örneğin, sıkıştırılmış bir dosyayı bir NTFS sabit sürücüsünden bir FAT diskete kopyalarsanız, dosya diskete kaydedilmeden önce otomatik olarak açılır, çünkü hedef medyadaki FAT dosya sistemi sıkıştırılmış dosyaları depolayamaz. .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bayramda İzlenecek Film Önerisi

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by