Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Gnostik Film En iyi 10 Gnostisizm Temalı Film, Gnostic Film

En iyi 10 Gnostik Film

Gnostisizm nedir, gnostik film ne anlama gelmektedir.

gnostik film

Öncelikle, Gnostik felsefenin kısa bir tanımını alalım. Özetle, Gnostisizm Yunanca Gnosis kelimesinden kaynaklanır ve doğrudan deneyimsel Bilgi anlamına gelir. Gnostisizm’in en kapsayıcı tanımında, sadece kendiliğin, evrenin ve ilahi olanın arkasındaki Gerçek’in doğrudan deneyimsel bilgisini arayan kişi anlamına gelir. Bu, insanlığı cahil ve itaatkâr kılmaya eğilimli kötü niyetli bir güç tarafından (genellikle Demiurge olarak anılır) yönetilen ve yönetilen bir evreni sıklıkla eleştirir. Bireyin görevi, yasak bilgi edinerek, bir köleliği elinde bulunduran sanrılardan kurtulmaktır.

Gnostik film temasına uyan hikayeler genellikle doğadaki distopiktir.

10 – Logan’ın koşusu (1976)

Gelecekte kubbeli şehirlerde yaşayan insanlar. Bu dünyanın tüm zevkleri, yiyecek ve seks dahil olmak üzere kolayca elde edilebilir. Herkes genç, çünkü 30 yaşına girdiğinizde “Carrousel” adlı bir törende “yenilenir”. Hikaye, yenilemekten kaçınmaya çalışan koşucuları yakalamak olan bir adam izler. Bir akşam, onu bazı rahatsız edici gerçeklere maruz bırakan gizemli bir kadınla tanışır. Klasik bir Gnostik Distopya macerası.

9 – Toplam Geri Çağırma (1990)

Philip K. Dick’in bir hikayesine dayanarak, bu Schwarzenegger’in en iyi filmlerinden biri olmalı. Bu, insanlığın Dünya’nın ötesine genişleyerek uzaya yolculuk ve diğer gezegenleri kolonize ettiği bir gelecekte gerçekleşir. Baş kahramanı Dünya’da yaşayan düzenli bir mavi yakalı işçidir. Çocuksuz olarak evlenir ve hayatından sıkılmayı sürdürmek, Mars’a maceralı bir tatilin hatıra anılarını takmayı kabul eden sanal bir seyahat acentesine gitmeye karar verir. Bu şeylerin delirmeye başladığı yer. Mutantlar, kurumsal komplolar, uzaylı bir örtbas ve akıl bükme, gerçekliğin ne olduğunu ve bir aldanmanın ne olduğunu merak etmenizi sağlayan bükülmelerdir.

8 – Denge (2002)

Bu film bana, The Matrix filmlerini anımsatan, estetik bir anlatımla, Aldo Bradson ve Fahrenheit 451 tarafından Ray Bradbury’nin romanları arasında bir hatıra hatırlatıyor. Bağlam, duyguların tabu olduğu bir dünyadır. Nüfusun rahatsız edici hisler yaşamamasını ve sosyal düzeni sürdürmesini engellemek için, güçlü bir duygu (sanat, müzik, kitap vb.) Uyandıran her şey yasaklanmış ve tüm vatandaşların duyguları baltalayan uyuşturucular alması gerekmektedir. Kahraman, esas olarak elit bir polis dedektifi olan “Grammaton Cleric” dir. Bununla birlikte, eğer başlığa bakarsanız, “Grammaton”, Tetragrammaton için kısadır, kelimenin tam anlamıyla “Dört Harfli Kelime” anlamına gelir ve İbranice İncil’deki Tanrı’nın birincil adı olan YHVH’ye bir atıftır. Gnostik düşünceye göre YHVH, Demiurge’dir, bu nedenle Grammaton Cleric olmak, birinin Demiurge’un bir ajanı olduğunu ima eder. Enjeksiyonunu bastıran bir doz dozu kazara kaçırdıktan sonra, baş kahramanı, yepyeni bir duygusal deneyimler dünyasına uyanmaya başlar.

7 – Pleasantville (1998)

Modern erkek kardeşi ve kız kardeşi (kahramanlar) bir televizyona çekilmekte ve kendilerini 1960’lı yıllardan kalma bir program olan Leave It To Beaver’a benzer bir evrende bulmaktadırlar. Her şey siyah beyazdır ve şehrin vatandaşları, masum bir şekilde masumdur. Kardeşlerin bu ortama girmesi, yozlaşan bir etkiye sahip olduğunu kanıtlıyor. Kasaba halkı daha büyük olasılıklara (en önemlisi cinsellik, şiddet, sanat ve edebiyat) sahip bir dünyaya uyanmaya başladığında, insanlar ve çevreler giderek daha fazla renk sergiler. Hala siyah beyaz olanlar bu yolsuzluğun yayılmasını durdurmak için ellerinden geleni yaparlar. Özellikle bir sahne, Genesis’in İncil kitabından Havva Gününe İskandinavının ince örtülü Gnostik bir tekrarıdır. Demiurge karakteri bir televizyon tamircisi ve bu filmde Don Knotts tarafından oynanır.

6 – Truman Gösterisi (1998)

Jim Carey filmlerinin çoğu gibi, bu da oldukça aptalca bir ton olsa da, mesaj sığlıktan uzaktır. Baş kahramanı Truman, dünyanın en büyük film stüdyosunda doğumdan yetiştirildi. Bu stüdyo bir kubbe ile kaplı bir adayı kapsamaktadır. Hava durumu da dahil olmak üzere çevre ile ilgili her şey kontrol edilir. Truman hariç herkes bir aktördür, ancak Truman gerçek olduğuna inanmaya yönlendirilir. Tüm detaylandırılmış proje, Truman’ın her hareketini sayısız gizli kameradan izleyen kamuoyunun eğlencesi için tasarlandı. Bu Gnostik temalı hikayeler için her zaman olduğu gibi, onu yasak bilgiye maruz bırakan bir kadınla karşılaşmak, kahramanı her halükarda bir Hakikat peşinde koşmaya teşvik eden tetikleyici olur.

5 – Vanilla Sky (2001)

Bu, İspanyol filminin bir filmi olan Abre los ojos’un yeniden yapımı. Bu filmin, Philip K. Dick romanı Ubik’den esinlendiğinden çok şüphe duyuyorum. Bu filmdeki kahramanı, her şeye sahip gibi görünen bir adam: David: Başarılı kariyer, güzel görünüş, para, sadık arkadaşlar ve tomurcuklanan romantik bir ilişki. Yani, takıntılı bir eski sevgilinin, yolcu koltuğunda David ile trafik kazası yaparak intihar ederek intikam almasına kadar. Davut kazazede hayatta kalıyor ama vücudu çok fazla hasar alıyor, özellikle de yüzü. Kronik acıdan ve kendini beğenmişlikten zarar görmekten acı çeken David, hayatını tekrar bir araya getirme mücadelesi veriyor. Paranoya, halüsinasyonlar ve gizemli yabancılar, Davut’u Aşk ve Hakikat arayışında güzel ve ürkütücü deneyimlerden oluşan bir roller coaster’ına götürürler.

4 – Onlar yaşıyor (1988)

Bu film korkunç derecede sevimlidir, ama bu çekiciliğin bir parçası. Hikaye, dünyanın gerçekliğini kullanıcıya takdim eden bir çift güneş gözlüküne rastlayan iş arayan aşağı ve dışarıdaki bir adamı izliyor. Gezegeni gerçekten kim kontrol ediyor ve bu konuda bir şeyler yapan var mı? Kesinlikle bu kült klasik görmek gerekir.

3 – Matris Üçlemesi (1999 – 2003)

Tamam, bu yüzden Trilogy’u tek bir girişe bölerek biraz aldatırım. Animatrix’i de oraya da dahil ederim. The Matrix filmlerinin geniş kapsamlı mitolojileri bir dizi farklı Gnostik modaliteyi kapsamaktadır. İlk film, doğanın en iyi ve nihai kötücül güçleri arasındaki destansı bir savaş anlamına gelen doğadaki Mandaean’dır. Bu klasik Gnostik dualizm biçimi ilk taksitte oldukça belirgindir. Diziden geçerken çizgiler bulanıklaşmaya başlıyor ve diğer faktörler resme geliyor. Artık basit “bize karşı” senaryosu değil. Bu seri, Demiurge olarak Mimar karakterini ve kahramanı yasak bilgiye sokan koyu saçlı kadın dahil olmak üzere tüm klasik unsurları içerir. Bu filmleri düzinelerce kez izleyebilir ve düşünmek için yeni konseptler bulabiliriz.

2 – Onüçüncü Kat (1999)

Bu filmi kesinlikle seviyorum! Matrix ile bazı benzerliklere sahip olması, deneyimlenebilen simüle edilmiş bir evreni içermesidir. Ana karakter, patronunun inşa ettikleri simüle edilmiş ortama gizlice girdiklerini keşfeder. Şimdi patronu öldü ve cinayet gibi görünüyor. Kahramanımız, suçu çözmeye yardımcı olacak ipuçlarını bulmak için simülasyona girmeye karar verir ancak aramaya göre daha fazlasını bulur.

1 – Karanlık Şehir (1998)

Sonunda inanılmaz Gnostik temalı filmler için en iyi seçimime ulaşıyoruz. Bu film gece boyunca tam etki için karanlık bir odada izlenmelidir. Dark City’de, biraz gotik steampunk karışmış bir film noir hissi var. Man, bir hatıra olmadan bir otel küvetinde uyanıyor. Telefon çalıyor ve çılgınca bir ses, onu binadan kaçmaya itiyor. O, onun etine oyulmuş spiraller ile yerde ölü bir fahişe fark eder. Dışarı çıkarken, bu süper uçuk Nosferatu’dan yünlü kasketleri ve melon şapkaları giyen adamlardan dar bir şekilde kaçar. Daha fazla vermeden ne diyebilirim? Bu filmin sembolizm bu dünya dışında. Bu filmi izlemediyseniz, bu gece görmeye çalışın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bayramda İzlenecek Film Önerisi

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by