Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Disk Sektör, Harddisk Sektörü, Disklerde Sektör Nedir ? –

Disk Sektör, Harddisk Sektörü, Disklerde Sektör Nedir ?

Bir sektör, harddisk sürücüsünün, optik diskin, disketin, flash sürücünün veya başka türde bir depolama ortamının özel olarak boyutlandırılmış bir bölümüdür.Bir sektör ayrıca bir disk sektör ü veya daha az yaygın olarak bir blok olarak da ifade edilebilir.

Farklı Disk Sektör Boyutları Ne Demektir?

Her sektör depolama cihazında fiziksel bir yer tutar ve genellikle üç bölümden oluşur: sektör başlığı, hata düzeltme kodu (ECC) ve verileri gerçekte depolayan alan.

Genellikle, bir harddisk sürücüsü veya disketin bir sektörü 512 bayt bilgi tutabilir. Bu standart 1956 yılında kuruldu.

1970’lerde, daha büyük depolama kapasitelerini karşılamak için 1024 ve 2048 bayt gibi daha büyük boyutlar getirildi. Bir optik diskin bir sektörü genellikle 2048 bayt tutabilir.

2007 yılında, üreticiler hem sektör boyutunu arttırmak hem de hata düzeltmesini geliştirmek için sektör başına 4096 bayta kadar saklayan Gelişmiş Format sabit disklerini kullanmaya başladılar. Bu standart, 2011’den beri modern sabit diskler için yeni sektör boyutu olarak kullanılmıştır.

Sektör büyüklüğündeki bu farklılık, harddisk disk sektorler ve optik diskler arasındaki olası boyutlardaki farklılık hakkında bir şey ifade etmemektedir. Genellikle, sürücü veya diskte kapasite belirleyen sektörlerin sayısıdır.

Disk Sektör leri ve Tahsis Ünitesi Boyutu

Bir sabit sürücüyü biçimlendirirken, Windows’un temel araçlarını veya bir boş disk bölümleme aracını kullanarak, özel bir ayırma birimi boyutu (AUS) tanımlayabilirsiniz. Bu aslında dosya sistemini, diskin veri depolamak için kullanılabilecek en küçük kısmının ne olduğunu anlatıyor.

Örneğin, Windows’ta, aşağıdaki boyutlardan herhangi birinde bir sabit sürücüyü biçimlendirmeyi seçebilirsiniz: 512, 1024, 2048, 4096 veya 8192 bayt veya 16, 32 veya 64 kilobayt.

1 MB (1.000.000 bayt) belge dosyanız olduğunu varsayalım. Bu belgeyi, her sektörde veya sektör başına 4096 bayta sahip bir sabit sürücüde 512 bayt bilgi depolayan bir diskete benzer bir şekilde saklayabilirsiniz. Her sektörün ne kadar büyük olduğu gerçekten önemli değil, sadece tüm cihazın ne kadar büyük olduğu.

Tahsis boyutu 512 bayt olan ve 4096 bayt (veya 1024, 2048, vb.) Olan aygıt arasındaki tek fark, 1 MB dosyasının 4096 aygıtında olduğundan daha fazla disk sektör üne yayılması gerektiğidir. Bunun nedeni, 512’nin 4096’dan küçük olmasıdır, bu da her bir sektörde dosyanın daha az “parçaları” anlamına gelebilir.

Bu örnekte, 1 MB belge düzenlenir ve şimdi 5 MB’lık bir dosyaya dönüşürse, bu 4 MB’lık bir artış demektir. Dosya 512 bayt ayırma birimi boyutunu kullanarak sürücüde depolanıyorsa, bu 4 MB dosyasının parçaları sabit sürücüde diğer sektörlere, muhtemelen ilk 1 MB’yi tutan orijinal sektör grubundan daha uzak sektörlere dağıtılacaktır. Parçalanma denen bir şeye neden oluyor.

Bununla birlikte, daha önce olduğu gibi aynı örneği kullanarak ancak 4096 bayt ayırma birimi boyutuyla, diskin daha az alanı 4 MB veriyi (her blok boyutu daha büyük olduğu için) tutacaktır, böylece en aza indirgeyecek şekilde birbirine yakın sektörler oluşturacaktır. Parçalanma meydana gelme olasılığı.

Diğer bir deyişle, daha büyük bir AUS genellikle dosyaların sabit diskte daha yakın durması anlamına gelir, bu da daha hızlı disk erişimi ve daha iyi genel bilgisayar performansı ile sonuçlanır.

Diskin Atama Biriminin Boyutunu Değiştirme

Windows XP ve daha yeni Windows işletim sistemleri, varolan bir sabit sürücünün küme boyutunu görmek için fsutil komutunu çalıştırabilir. Örneğin, fsutil fsinfo ntfsinfo c: komutu Komut İstemi gibi bir komut satırı aracına girmek C: sürücüsünün küme boyutunu bulur.harddisk

Bir sürücünün varsayılan ayırma birimi boyutunu değiştirmek çok yaygın değildir. Microsoft, Windows’un farklı sürümlerinde NTFS, FAT ve exFAT dosya sistemleri için varsayılan küme boyutlarını gösteren bu tablolara sahiptir. Örneğin, varsayılan AUS, NTFS ile biçimlendirilmiş çoğu sabit sürücü için 4 KB’dir (4096 bayt).

Bir disk için veri kümesi boyutunu değiştirmek isterseniz, bir sabit sürücüyü biçimlendirirken Windows’da yapılabilir, ancak üçüncü taraf geliştiricilerin disk yönetimi programları da bunu yapabilir.

Windows’da yerleşik olan biçimlendirme aracını kullanmak muhtemelen en kolay olanı olsa da, Free Disk Bölümleme Araçları’nın bu listesi aynı şeyi yapabilecek birkaç ücretsiz program içerir. Çoğu, Windows’dan daha fazla birim boyutu seçeneği sunar.

Kötü Sektörler Nasıl Onarım

Fiziksel olarak zarar görmüş bir sabit sürücü genellikle bozuk disk tablasında fiziksel olarak hasarlı sektörler anlamına gelir, ancak yolsuzluk ve başka türlü hasarlar da olabilir.

Sorunları olan özellikle sinir bozucu bir sektör önyükleme sektörüdür. Bu sektör sorunları olduğunda, işletim sistemini önyükleme yapamaz hale getirir!

Bir diskin sektörleri zarar görebilse de, bunları bir yazılım programından başka bir şeyle onarmak genellikle mümkündür. Sabit Diskimi Sorunlar İçin Nasıl Test Edebilirim? sorunları olan disk sektör lerini tanımlayabilen, sık sık ya da kötü olarak işaretleyebilen programlar hakkında daha fazla bilgi için.

Çok fazla bozuk sektör varsa yeni bir harddisk almanız gerekebilir. Sabit Sürücüyü Nasıl Değiştiririm? Farklı bilgisayarlardaki sabit diskleri değiştirmeye yardım için.

Not: Yavaş bir bilgisayarınız, hatta gürültü yapan bir sabit diskiniz olduğu için, diskteki sektörlerle fiziksel olarak yanlış bir şey olduğu anlamına gelmez. Sabit sürücü testlerini çalıştırdıktan sonra bile sabit diskte bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, bilgisayarınızı virüs taraması yapmayı veya diğer sorun giderme işlemlerini izlemeyi düşünün.

Disk Sektör lerinde Daha Fazla Bilgi

Bir diskin dışına yakın olan sektörler, merkeze daha yakın olanlardan daha güçlüdür, fakat aynı zamanda daha düşük bir bit yoğunluğuna sahiptir. Bu nedenle, sabit diskler tarafından bölge bit kaydı adı verilen bir şey kullanılır.

Bölge bit kaydı, diski farklı bölgelere böler, burada her bölge daha sonra sektörlere ayrılır. Sonuç, diskin dış kısmının daha fazla sektöre sahip olması ve böylece diskin merkezine yakın bulunan bölgelerden daha hızlı erişilebilmesidir.

Birleştirici araçlar, hatta ücretsiz birleştirme yazılımı, daha hızlı erişim için yaygın olarak erişilen dosyaları diskin dış kısmına taşıyarak bölge bit kayıtlarından yararlanabilir. Bu, büyük arşiv veya video dosyaları gibi, sürücünün merkezine yakın bölgelerde bulunan bölgelerde daha az sıklıkla kullandığınız verileri bırakır. Buradaki fikir, sürücünün erişim için daha uzun sürdüğü alanlarda en sık kullandığınız verileri saklamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bayramda İzlenecek Film Önerisi

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by