web analytics

Bilim Kurgu Türleri, Bilim Kurgu Filmlerinin Türleri Nelerdir?

Bilim kurgu türleri, diğer film türlerine göre pek çok farklı özelliklere sahiptir. Var olmayanın kurgulanması, alternatif geleceklerin yaratılması, bilim ve teknoloji ile olan yakın ilişkisi ve toplum hayatına yön vermesi gibi özellikleri türü ayırt edici kılar. Oldukça geniş bir kapsamı olan ve bir çok kanaldan beslenen bilim kurgu türleri, türün daha iyi analiz edilebilmesi adına, konu içeriklerine ve işleyişlerine göre de kendi içinde türlere ayrılır.

Bilim Kurgu Türleri

Alternatif Tarih (Alternate History):

Bilim kurgu filminin geçmişte yaşanan bir olayı farklı bir bakış açısıyla değerlendirdiği, olayın alternatiflerini yorumladığı türüdür. Bu türde ‘’Ya öyle olmasaydı da böyle olsaydı ?‘’ sorusu sık sık sorulur ve bu sorulara cevaplar aranır. Türün en önemli örneklerden birisi Philip K. Dick’in ‘’Yüksek Şatodaki Adam’’ isimli eseridir. Bu eserde 2. Dünya Savaşı’nı Nazi Almanya’sı ve Japonya kazanmıştır. Bunun sonucunda da dünya tarihi değişmiştir.

Apokaliptik ve Post Apokaliptik (Apocalyptic and Post-Apocalyptic):

Kıyamet ve kıyamet sonrası olarak da adlandırılan bu türde; doğal felaket, meteor düşmesi, salgın hastalık gibi bir nedenden ötürü dünyanın sonu gelmiştir ve geride kalanların mücadelesi anlatılmaktadır. Bazı örneklerinde dünya tamamen yok olmuştur ve uzayda yeni bir yaşam alanı arayışına girilmiştir.

Steampunk ve Dizelpunk (Dieselpunk):

Steampunk aynı zamanda fantastik kurgunun da bir alt türü olarak sayılan bir sanat akımıdır. Viktoryen döneminde geçen, buharlı makinelerin ve teknolojinin sıkça içerikte yer aldığı ve zaman zaman büyünün de konuya dahil olduğu bilimkurgu türüdür. Örneğin, H.G. Wells ve Jules Verne, eserlerinde sıkça buharlı makineler kullanmıştır. Dizelpunk ise steampunk tan sonraki kurgu türü olarak adlandırılabilir. Bu türde endüstri devriminde ortaya çıkan ve yaygınlaşan buhar makinelerinin yerini dizel makineler almıştır. Dolayısıyla bu filmlerde çoğu zaman 1. ve 2. Dünya Savaşları’ndan bahsedilir. Genel olarak kasvetli bir atmosfer oluşturulan filmlerde, yoğun makine ortamı ve bu makinelerden çıkan siyah dumanlar göze çarpar. Yönetmenliğini George Miller‘ın yaptığı ‘’Mad Max’’ filmi türün önemli örneklerindendir.

Katı Bilimkurgu (Hard Science Fiction):

Katı bilimkurgu filmleri; fizik, kimya ve astrofizik kurallarını aynen uygular. Bilime olan bu yakınlığında dolayı, teknolojiye de yön verme özelliğindedir. Bu türde senaryo ve işleyiş bilim ile tutarlı bir yol izler.

Mizahi Bilimkurgu (Comic Science Fiction):

Bilim kurgu hikayelerini mizahi bir dille ele alan alt türdür. Bu filmler uzay yolculuklarını, gelecek hikayelerini veya başka bilim kurgu konularını mizah kullanarak işler. Douglas Adams’ın “Otostopçunun Galaksi Rehberi” filmi, bu alt türün en başarılı örneğidir. Ayrıca ‘’Men in Black’’ filmleri ve ‘’Spaceballs’’ filmi de bu alt türün örneklerindendir.

Siberpunk (Cyberpunk):

Siberpunk, genellikle yakın gelecekte geçen ve yozlaşmış bir teknolojik yaşamın ele alındığı distopya tarzında bir alt türdür. Kelime kökeni olarak “sibernetik” ve “punk” sözcüklerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. İlk olarak Bruce Bethke’nin Kasım 1983’te ‘’Amazing Science Fiction Stories’’ dergisinde yayımladığı “Cyberpunk” isimli öyküde bu isim geçmiştir. Bu tarz filmlerde genellikle, devletler veya büyük şirketler dünyanın kontrolünü ele geçirmiş durumdadır ve toplumda sınıflanmalar oluşmuştur. ‘’Blade Runner’’ filmi türün en nitelikli örneklerindendir.

Sosyal Bilim Kurgu:

Bu türde çoğunlukla bireysel ve toplumsal psikolojiler üzerinde durulur. Politika, sosyoloji, antropoloji gibi konulara sık sık yer verilir. Ütopya ve distopya türündeki eserler genellikle sosyal bilimkurgu türü altında toplanır.

Süper İnsan (Superhuman):

Adından da anlaşılabileceği üzere bu türde, üstün yeteneklere sahip bir insan vardır ve kurgu bu insanın etrafında şekillendirilir. Bu filmlerde genellikle diğerlerinden farklı olanın toplum tarafından dışlandığı bir tema kurulur. Süper insan bilim kurgu türü, insanın genleri ile oynanarak üstün yeteneklerin oluşturulması veya çoğaltılması gibi tartışmalara yol açmıştır.

Uzay Operası (Space Opera):

Çoğunlukla tamamen uzayda geçen, üstün teknolojilerin öngörüldüğü ve alışılmışın dışında tematik mekanların tasvir edildiği türdür. Ayrıca bu filmler, karakterlerin hikayeleri üzerine yoğunlaşan drama yönü kuvvetli yapıtlardır. Konuların büyük çoğunluğunda, küçük bir grubun, büyük bir güce karşı verdiği mücadele söz konusudur. En önemli örnekleri, Star Trek, Star Wars ve Battlestar Galactica gibi tanınmış bilim kurgu filmleridir.

Uzay Westerni (Space Western):

Western (Vahşi Batı) hikayelerinin teknoloji ve uzay ile harmanlanması sonucu oluşmuştur. Genellikle kolonileşmenin görüldüğü ve Amerika’nın Vahşi Batı’sında olduğu gibi kanunsuzluğun olduğu yaşam tarzının anlatıldığı hikayelerdir.

Yumuşak Bilimkurgu (Soft Science Fiction):

Genellikle sosyal bilim kurgu türleri ile birlikte anılan ’’ soft science fiction’’ türü, daha çok sosyal ve toplumsal konuları ele alır. Sosyal bilim kurgunun aksine, bu türde bilimsel gelişmeler ve teknoloji ile paralellik gösterme zorunluluğu yoktur.

Zaman Yolculuğu (Time Travel):

Bilim kurgu filmlerinin popüler olan türlerinden biridir. Türü ‘’Zaman Yolculuğu’’ olmayan bilim kurgularda dahi sık sık işlenen bir konudur. Çoğu zaman, geçmişin değiştirilmesinin günümüze yansıması veya geleceğin değiştirilmesinin günümüze yansımaları üzerine yorumlamalar yapılır. Bilim kurgu klasiği olan Doctor Who ve Geleceğe Dönüş filmleri bu türe en iyi örneklerdendir.

Harddisk dolumu yaptırmak isteyen müşterilerimiz güncel film listesi kısmından listeyi indirip bluray film kategorisinde bilim kurgu filmlerini seçebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir