web analytics

Bilgisayar Oyunları

Bilgisayar oyunlarına gösterilen ilgi her geçen gün artmaktadır. Bilgisayar oyunları çocuğun sınırlı bir ortamda vakit geçirmesine neden olan bireysel bir oyundur. Normalde çocuklarda oyunun gelişimine baktığımız zaman, bu tarz oyunlar yaşamın ilk yıllarında görülmekte ve artık çocuk kolektif oyun çağına girmektedir. Bilgisayar oyunlarının varlığı, çocuğu arkadaşlarından uzaklaştırmakta, sosyal gelişimini olumsuz açıdan etkilemektedir. Ondaki yaratıcılığın gelişmesini de engellemektedir. Bilgisayar oyunları çocuğun gerçek yaşamdaki oyun etkinliklerini ve sosyal gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bilgisayar oyunlarının dikkat, algı, göz-el koordinasyonu ve muhakeme gibi bazı zihinsel işlevlerin gelişimine katkısı vardır. Bunun yanı sıra bilgisayar oyunları çocuğun hayal gücünü harekete geçiren ve zihinsel gelişimini olumlu yönde etkilemesi bakımından uyarıcı ve eğitici bir etkiye sahiptir. Bütün bu nedenlerden ötürü bilgisayar oyunlarını kısıtlı derecede oynayan çocuklar olumlu açıdan faydalanabilmektedir. Fakat bunun süresi ilköğretim yıllarında günde bir saat civarı olmalıdır.

Bilgisayar Oyunları

Oyunlar gerçeklerden kopmaya neden olduğu kadar gerçeği daha iyi yaşamaya fırsat tanıyabilmektedir. Zorlu şehir hayatında insanın kaçmaya, eğlenmeye, mola vermeye ihtiyacı vardır. Oyunlar bu molayı sağlayabilmektedir. Bazı sanal oyuncular için internette oyun oynamak bir nevi terapi yerine geçebilmektedir. Kimin ne kadar oyun oynarsa bağımlı olacağını veya olamayacağını bilmek mümkün değildir. Sınır koyma becerisine sahip ebeveyne göre, sınır koyamayan ebeveynin çocuğunun bağımlı olabilme ihtimali daha yüksek olabilmektedir. Genel itibariyle oyun oynama nedenleri: Merak ve uyarılma isteği, can sıkıntısı, stresten kurtulma, öfke ve kızgınlıktan kurtulma, başarısızlık duygusundan kurtulma olarak sıralanabilmektedir.

Çocukların ve gençlerin en çok tercih ettiği oyunlar genellikle fantezi ve şiddet içerikli oyunlar ile spor oyunlarıdır. Sonrasında, eğlendirici oyunlar ve insan tarafından uygulanan şiddeti konu alan oyunlar gelmektedir. En az oynanan oyun türü ise eğitimsel içerikli oyunlardır. Özellikle internet üzerinden birden fazla kişiyle birlikte oynanan oyun türleri internet bağımlılığının önemli nedenlerinden biridir. İnternet üzerinden oynanan oyunlar ile bilgisayarda internetten yüklenerek veya cd’ den çalıştırılarak oynanan oyunlardan farklılık göstermemektedir. Fakat bilgisayarda oynanan oyunlar genel olarak bireysel oynanması sebebiyle yeterince keyif vermemektedir. İnternette, farklı kültürler ve ırklardan insanları bir araya getiren oyun olanakları da bulunmaktadır. Bilgisayar oyunları bireylerin hayal dünyasını geliştirir. Gerçek hayatta gerçekleştiremediklerini oyun ortamında gerçekleştirebilme imkânını yakalarlar. Oyunlar bireylerin merak ve heyecanını geliştirir. Ayrıca bireylere sahip olabilme ve kazanma duygusunu yaşama fırsatı verir. Bütün bu nedenlerden ötürü özellikle gençlerin ilgisini çeker.

Çevrimiçi oyunları özet olarak tanımlandığında, oyunu oynayan farklı kişilerin internet bağlantısı üzerinden birbirleriyle ortak oynadıkları bilgisayar oyunları olarak ifade edilebilmektedir. Bu sayede oyun severler, bilgisayarların sınırlı yapay zekâsıyla mümkün olmayacak oyun deneyimlerini gerçek bir insana karşı oynayarak yaşamı fırsatını elde etmiş olurlar. Bununla beraber karşınızdaki gerçek insanlarla sohbet etmek, tanışma fırsatını elde ettikleri de bir ortam olanağı da sağladığı görülmektedir. Fakat belirli bir zaman sonra online oyunların bağımlılık yarattığı tespit edildi. Online oyun bağımlılığından ötürü her yıl birkaç gencin bilgisayar başında öldüğü bilinmektedir. En çok görüldüğü ülkeler ise; Çin, Güney Kore ve başka uzak doğu ülkeleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir