web analytics

Bağımlılık Yapan Maddeler, Kokoin, Esrar, Bonzai

Bu yazıda insan vücudunda bağımlık yapan maddeler konusuna değinilmektedir.

Bireyde, bağımlılık yapan maddeler in kullanılması sonucu oluşan hoşa giden duygular, bireyin madde kullanmasına devam etmesi için bir sebep olabilmektedir. Kullanılan madde, birey üzerinde ya keyif verici bir etki bırakmakta ya da olumsuz duyguların bir süre için kaybolmasını sağlamaktadır. Gençlerde, bağımlılık yapıcı madde kullanımında en başta sigara ve alkol gelirken, yasa dışı madde kullanımında esrar en başta yer almaktadır.

bağımlılık yapan maddeler şu şekilde sıralanabilir:

  • -Alkol
  • -Amfetamin veya benzer etkili simpatomimetikler
  • -Kannabis
  • -Kokain
  • -Halüsinojenler(Lsd, Meskalin, Fensiklidin,Psilosibin)
  • -İnhalanlar(tiner, benzin, toluen)
  • -Tütün
  • -Opiyatlar
  • -Sedatifler, hipnotikler ve anksiyolitikler(dinginleştirici, uyutucu, kaygı giderici)

Alkolbağımlılık yapan madde

Alkol kullanımına dair bilgiler, tarihin en eski dönemlerine dayanmaktadır. İçkilerde bulunan, etil alkoldür. Etil alkol, tahıl ve meyvelerde bulunan karbonhidratın fermantasyonu sonucu elde edilmektedir. Sık olarak alkol tüketimi, belli sağlık sorunları ve bağımlılık gibi sosyal sorunların artışında önemli bir risk faktörüdür. Alkol kullanımına bağlı olarak; yoksunluk, deliryum tremens, alkol zehirlenmesi, demans gibi psikotik bozukluklar da ortaya çıkabilmektedir.

Amfetamin ve Benzer Özellikli Simpotomimetikler

Günümüzde, amfetaminler, hala tıbbi amaçlı olarak kullanılan ilaçlardır. Çocukluk çağında görülen dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, depresyon ve narkolepsi gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Dekstramfetamin, metil fenidat ve metamfetamin amfetamin türleridir.

Sentetik Kannabinoidler

Esrar içerisinde bulunan THC bileşeninin etkin maddesine benzer, psikoaktif özelliklere sahip ve laboratuvar ortamında çeşitli kimyasallar kullanılarak elde edilirler. Sentetik kannabinoidler, genellikle bitkilere sıkılarak kullanılır. Ülkemizde, ilk defa 2000 yılında ‘bonzai’ adıyla duyulmuştur.

Kokain

bağımlılık yapan maddeKoka bitkisinin yapraklarından elde edilen kokain, çok güçlü bağımlılık yapan maddedir. Psikolojik bağımlılık yapar; ilk kullanımda zevk ve enerji verir, ancak; sürekli kullanımlarda huzursuzluk, halsizlik, iştahsızlık, vücutta karıncalanma gibi hislere neden olur

Halüsinojenler

Bağımlılık yapan maddeler arasında en güçlü olanlardan biri, halüsinojen maddelerdir. İlk kullanımda kişide, algıların bozulmasına ve buna bağlı olarak, gerçekte olmayan sesler duymasına ve gerçekte olmayan bir takım şeyler görmesine yol açmaktadır. Doğal olarak veya laboratuvar ortamında elde edilebilirler.

İnhalanlar

Tiner, benzin, toluen, yapıştırıcılar gibi maddelerdir. Uçucu maddeler alındıktan sonra genellikle keyif hali ve gevşeme hissi olur. Bu maddeyi kullananlarda genellikle ölüm riski vardır. Ölüm nedenleri arasında, solunumda yavaşlama ve kalp sorunları en baştadır.

Tütün

Tütün, dünyada en çok kullanılan, bağımlılık yapıcı maddedir. Tütündeki aktif madde nikotindir. Tütün içeriğinde, nikotin dışında iki bileşen daha vardır, bunlar; karbonmonoksit ve katrandır. Tütünün kansere sebep olma riski, katran maddesinden kaynaklanmaktadır.

Opiyatlarbağımlılık yapan madde

Afyon haşhaşından elde edilen ve uyuşturucu özellikler taşıyan morfin, eroin, kodein, metadon gibi maddelerdir. Bağımlılık riski çok yüksektir. Fiziksel bağımlılık, erken dönemde başlar ve tolerans gelişimi meydana gelir.

Sedatifler, Hipnotikler ve Anksiyolitikler

Genellikle tıbbi olarak kaygı azaltıcı ve uyku tetikleyici olmaları sebebiyle, ilaç olarak kullanılırlar. Bu gruptaki maddeler, sinir sisteminde GABA(Gamma AminoBitürik Asit) üzerinde etkilidir. Kullanım sonrası, öföri ve sarhoşluk duygusu oluştururlar. Yüksek doz kullanımında, sedasyon, koma ve depresyon gözükebilir. Bu maddelerin yoksunluğunda, psikoz ve halüsinasyon ortaya çıkabilir. Kısa süreli kullanımda, hafıza bozukluğu, dikkat kaybı gibi durumlar meydana gelebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir