web analytics

Bad Sector (Kötü Sektör) Nedir, Nasıl Oluşur ve Çözüm Yolu

Bu yazımızda harddiskleri ve usb flash belleklerimizi kullanılmaz hale getiren bad sectorlerden bahsedeceğim. Bad Sector (Kötü Sektör) Nedir, Nasıl Oluşur ve Çözüm Yolu var mı ? Harddisk ve usb flash gibi bütün bellekler sektör adı verilen küçük parçacıklardan oluşur. Bütün kopyalama gibi bütün veri trafiği bu sektörler sayesinde gelişmektedir. Sektörler silindir şekilde birleşince  track denilen izler oluşmaktadır. Bu silindir şeklinde izler birleşince platter adı verilen plakalar yani diskler meydana gelmektedir. Kısacası, veri alışverişi yapma imkanı veren sektörlerdir, sektörler birleşerek track ları, track lar birleşerek diski oluşturur. Bu silindir şeklinde izler birleşince platter adı verilen plakalar yani diskler meydana gelmektedir.

Sector > Track > Disk (Platter )

Kısacası, veri alışverişi yapma imkanı veren sektörlerdir, sektörler birleşerek track ları, track lar birleşerek diski oluşturur.

Harddiskte birtakım sebeplerden dolayı zarar görüp işlevini yitiren sektörlere, bad sector denir.


Diskin üzerinde yer alan okuma ve yazma kafa bölümü, bizim veri trafiği sektörlere ulaşmamızı sağlar. Bu kafa, platter a değmeden sektöre verileri aktarmaktadır. Harddisk çalışmadığı zamanlarda bu kafalar platter üzerinde boş bir yerde durmaktadır. Normal koşullarda harddiskin çalışma mantığı bu şekildedir. Hemen aşağıda sayılan etmenler, aslında bad sector oluşumun temelini yansıtmaktadır. Akışında olan bir duruma beklenmedik bir etki ile müdahale ederseniz, sonucundan hoşlanmayacağınız bir tepki ile karşılaşırsınız.

Bad sector oluşmasına sebep olan etmenler;

Harddiskin fazla ısınması, çok ısınmış harddisklerde en büyük sorun sektörlerin çabuk zarar görmesidir. Isınma harddiski zorlamaya yani birden fazla yüklenmeye bağlıdır.

Harddiskinizin darbe alması, yere düşmesi, içine su kaçması vs gibi sebepler

Çalışır durumdayken bir anda enerjisinin kesilmesi (usb den direkt çıkarma, elektrik kesilmeleri vs) Harddisklerinizi kesinlikle güvenli kaldır şeklinde çıkartınız.


Bad Sector için Çözüm Yolu

İlk öncelikle aldığınız harddiskinizi çok iyi korumalısınız. Varsayalım ki, harddiskinizde bad sector miktarı fazla peki bunu nasıl temizleyeceksiniz. En iyi yöntem low level format yöntemidir. İnternetten araştırma yaparak, harddiskinize en uygun nasıl low level format atması gerektiği konusunda bilgiler edinebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir